З початку пандемії Група Метінвест Ріната Ахметова та Вадима Новинського допомагають Україні боротися з коронавірусною хворобою.
Кисень, який отримують маріупольські лікарні, виробляють на меткомбінатах імені Ілліча та «Азовсталь». Також його передають до клінік інших областей. У складний момент Міністерство охорони здоров'я України звернулося до металургів за допомогою у відвантаженні кисню, і Група Метінвест негайно відгукнулася на прохання. Тож кисень, який виробляють на меткомбінатах Маріуполя, допомагав рятувати життя українцям із восьми областей, які визначили у МОЗ для відвантаження. Життєво важливі ліки долають великий шлях до пацієнтів по всій країні. Але перед цим його мають виготовити, відсортувати та відвантажити маріупольські металурги. Ми побували у кисневому цеху меткомбінату імені Ілліча, щоб дізнатися, як працюють ті, хто допомагає лікарям рятувати життя.
Кисню вистачає на всіх
П'ятниця для більшості працюючих – останній день трудового тижня перед відпочинком. Але в кисневому цеху робота не припиняється ні на хвилину – процес виробництва та відвантаження кисню безперервний. Металурги змінюють один одного і продовжують свою справу і вдень, і вночі.
У серці кисневого цеху працює Андрій Ященко. Він провідний апаратник блоку повітря-розділової установки (ПРУ-60). Разом із колегами займається виробництвом кисню – рідкого та газоподібного.
«У блоці відбувається поділ повітря на азот та кисень, – пояснює Андрій. - Рідкий кисень ми відбираємо у спеціальну ємність, її вантажать у машину та відправляють до лікарень для завантаження кріобочок. Частина рідини подається на насос високого тиску, яким ми качаємо газоподібний кисень. Їм наповнюють балони».
Нині навантаження на цех збільшилося. Ще влітку тут відвантажували 6 тонн рідкого кисню на тиждень, а тепер – 14 тонн за добу! Наголос робиться на забезпечення лікарень, але, крім того, кисень використовується для потреб виробництва.
«Крім міських лікарень ми передаємо кисень до Авдіївки, Покровська, Херсонської області. Кисню вистачає на всіх», - каже апаратник.
Роботи побільшало, але у всіх одна мета
Також ми побували на ділянці наповнювальної станції. Там балони наповнюють киснем, азотом, аргоном, а потім завантажують у машини. Вони їдуть до лікарень чи цехів підприємства. Робота у вантажників нелегка – кожен балон із киснем важить близько сотні кілограмів. На день передають 300-350 балонів.
«Більшу частину балонів веземо медикам, – каже начальник дільниці наповнювальної станції Сергій Оксюзов. – У працівників навантаження зросло у кілька разів – ми наповнюємо та відвантажуємо у п'ять-шість разів більше балонів, ніж раніше. Нам допомагають навіть працівники інших цехів».
Позмінно працюють чотири наповнювачі та один приймальник. І незважаючи на те, що робочі дні тепер напруженіші, ніж раніше, всі розуміють відповідальність.
«Наша робота є дуже важливою. У кого хворіють близькі, знають, скільки на їхнє лікування йде кисню. Тому ми маємо працювати швидко та якісно», - вважає Сергій Оксюзов.
Його колега Наталія Сорока працює на ділянці вже 42 роки! Вона, приймальниця балонів, стежить, щоб їх правильно завантажили, контролює розвантаження. Також готує документи для лікарень. Наталія каже: «Працювати стало важче, але найголовніше для нас – порятунок життів. Нічого не може бути важливішим».
Довго розповідати про свою роботу ніхто з працівників не має часу. Поки ми говорили, під'їхала ще одна машина. Робітники наповнили балони, навантажувач довіз їх до машини, а вантажники почали ставити їх у причіп. Незабаром хтось зможе вдихнути рятівний кисень.
Допомога надходить вчасно
Нагадаємо, що у 2020 році Рінат Ахметов спільно з бізнесами SCM, футбольним клубом «Шахтар» та Фондом Ріната Ахметова першими прийшли на допомогу країні у боротьбі з коронавірусом. З особистої ініціативи Ріната Ахметова з цією метою було виділено близько 500 млн грн у рамках проєкту фонду «Боротьба з COVID-19 в Україні». Проєкт допоміг вижити 1,4 млн людей.
Це найбільший внесок одного благодійника до державної медицини України за весь час незалежності. Понад 500 медустанов по всій країні отримали близько 1000 одиниць обладнання, зокрема 216 апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ). А також сотні тисяч експрес-тестів, засобів індивідуального захисту та витратних матеріалів.
Крім того, з початку епідемії фонд Вадима Новинського направив на боротьбу з поширенням коронавірусної інфекції в Україні понад 100 млн грн. Кошти прямували на закупівлю апаратів ШВЛ, ПЛР-тестів та спеціалізованих лабораторій, на засоби індивідуального захисту для медиків. Все це централізовано розподілялось у клініках Донецької, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей. 3,8 млн грн було виділено на матеріальну підтримку 31 сім'ї медиків, які померли внаслідок COVID-19.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що меткомбінати Маріуполя за п'ять днів листопада відвантажили лікарням 100 тонн рідкого кисню.