Вишиті сорочки, сукні, сарафани, костюми з кожним роком стають все популярнішими серед маріупольців.
Про те, як підібрати вишиванку, що означає вишитий орнамент на сорочці, pr.ua розповіла Оксана Свіженко. Майстриня займається вишивкою вже сімнадцять років, вишиває нитками та бісером. Особливо її цікавлять старовинні техніки вишивки.
У вишивці можна зашифрувати ім'я чи ваш девіз
За словами Оксани Свіженко, часто майстри на прохання замовників використовують текстову вишивку.
"Є така техніка – бродівське письмо, в якому кожній літері алфавіту відповідає певний вишитий символ. Тому у вишитому орнаменті можна зашифрувати будь-яке слово, напис, речення чи життєвий девіз", – розповіла вона.
У вишивці є візерунки – символи. Наприклад, вишитий дубовий лист часто можна побачити на чоловічих сорочках, він символізує силу та міць. На жіночих сорочках вишивали грона калини, які вважалися оберегом сім'ї, позначали здоров'я роду. Квітка маку у вишивці символізує захист від зла та пам'ять про близьких, загиблих на полі битви, а вишита восьмикінцева квітка або зірка - алатир. Це оберіг, який часто зустрічається на жіночих, чоловічих та дитячих вишиванках.
У кожному регіоні свій колір вишивки
Оксана розповіла, що для кожного регіону країни були характерні свої орнаменти та техніка вишивки. При цьому вишивали завжди лише на світлих сорочках кольоровими чи білими нитками. Візерунки, вишиті білими нитками, були популярними в Полтаві, гадяцький орнамент вишивали блакитними нитками. Борщівські вишиванки, популярні свого часу на Західній Україні, особливо у Тернополі, прикрашалися дуже густим орнаментом переважно чорного кольору із вкрапленням кольорової вишивки. До того ж такий орнамент вишивався вовняними нитками, тому він виходив об'ємним. Звичне для нас поєднання червоного та чорного кольору в орнаменті стало популярним понад 100 років тому, коли почали вишивати хрестиком. Вишиванки з візерунками таких кольорів зустрічалися майже у всіх регіонах України.
"Якось вишивала сорочку для чоловіка, сім'ю якого переселили в Маріуполь з прикордонних з Польщею територій наприкінці 40-х років минулого століття. Йому дуже хотілося таку ж вишиванку, яка була у його предків. Довелося шукати орнамент вишивки, яку використовували у селі, де колись жила його родина. У мене є сорочка, яку для себе вишила візерунком, характерним для Донецької області", - розповіла Оксана Свіженко.
За словами майстрині, Донбас є унікальним регіоном у плані різноманітності орнаментів та технік вишивки. Наприкінці минулого століття сюди переїжджали жити люди з усієї України. Тож тут можна було зустріти вишиванки з орнаментами, характерними для інших регіонів.
Маріупольці замовляють "льолі" та годинник з мікровишивкою
За словами майстрині, не всі замовники знають про тонкощі вибору вишитих візерунків. Здебільшого орнамент підбирають, зважаючи на його зовнішній вигляд.
"Після того, як людина вибирає орнамент, обговорюємо матеріали, з якого потрібно пошити вишиванку та деталі пошиття. Саму сорочку можна пошити на машинці або, як це робили раніше, вручну. Спочатку на тканині вишиваю, а потім уже шию саму сорочку. Вишивати на вже пошитому виробі незручно", - розповіла Оксана Свіженко.
Залежно від техніки вишивки та пошиття самої сорочки, створення однієї вишиванки може зайняти від двох тижнів до року.
Маріупольці не часто замовляють вишиті сорочки та дуже рідко – сукні чи сарафани. Найбільшою популярністю серед городян користуються вишиті рушники та серветки. Містяни замовляють вишиті обкладинки на паспорт або наручний годинник з мікровишивкою, вишиті бісером ікони.
"Останнім часом охоче купують дитячі вишиванки. За давніх часів першу вишиту сорочку для немовляти шили з рукава маминої сорочки й називали її "льолькою". Зараз такі вишиті "льолі" замовляють для малюків на хрестини", - розповіла Оксана Свіженко.