Історичні мапи Маріуполя продовжують оцифровувати і публікувати у відкритому доступі.
Дніпровський проєкт Оldmaps поповнився шпигунським аерознімком південного міста за 1975 рік.
Про це PR.UA повідомив маріупольський збирач мап та любитель історії Леонід Горохов. Знімок був придбаний ним в архівах Департаменту геологічної розвідки США і наданий для публікації в мережі.
«Мапа» Маріуполя, на той момент Жданова, оцифрована і вже прив'язана до супутникового знімку Google за 2018 рік c визначенням геолокацій. Переглядаючи світлину, можна помітити кілька кораблів в порту, практично не озеленену територію Приморського парку, де зараз побудований Свято-Миколаївський храм, побачити, якою була колишня Адміністративна площа в центрі міста і площа Визволення, а також ділянку нинішнього центрального ринку.
![]()
Адміністративна, а на зараз Грецька площа Маріуполя у 1975 та 2018 роках.
На той момент в Маріуполі був відсутній МКР «Східний» і багато інших локації.
![]()
Мікрорайону «Східний» в Маріуполі 1975-го ще не було.
За словами автора проєкту Оldmaps Артема Костюка, у нього це зображення викликало певні складнощі в роботі.
«Знімок міста з висоти дуже чіткий, але єдиний його мінус в тому, що він був знятий під кутом - безліч будівель видно саме збоку, а не зверху. Через ракурс зйомки можуть бути похибки: при прив'язці знімок трохи деформується і витягується. Я намагався все зробити по максимуму якісно. Мапи мапами, але коли вони саме прив'язані один до одного і суміщені, сприйняття матеріалу значно спрощується. Хтось шукає кладовища, хтось фортеці... матеріалу для досліджень невичерпна кількість насправді. Прив'язка ж дозволяє точно з'ясувати, де знаходився той чи інший об'єкт», — розповів Артем Костюк.
Він додав, Леонід Горохов продовжує спільно із співавтором проєкту Оldmaps Сергієм Чігівінцевим шукати і купувати нові світлини Маріуполя.
![]()
Вид на Приморський парк Маріуполя в 1975-му та 2018-му.
Крім міста на шпигунському знімку можна також розглянути, як в той час виглядали селища Сартана, Моряків, Старий Крим, Талаківка, Ломакине, села Калинівка та Покровське.
Нагадаємо, що раніше завдяки старим аерознімкам Леонід Горохов спробував встановити розташування міської в'язниці і першого аеродрому.
![]()
Можна порахувати: кораблі в порту Маріуполя «вчора і сьогодні».