За допомогою американського знімка стало відомо, коли перестав існувати старий аеродром Маріуполя.
Також з'ясувалися цікаві факти про міську в'язницю, на місці якої тепер знаходиться будівля ТРЦ «Україна», передає PR.UA.
Цікаві відкриття зробив історик-любитель і збирач карт міста Леонід Горохов завдяки придбаному ним в архівах Департаменту геологічної розвідки США аерознімку 1968 року. Своїми роздумами маріуполець поділився з колегами «по цеху» і в соцмережах. Про свої висновки він також розповів PR.UA.
«Так виходить, що над Маріуполем пролітав американський шпигун і відзняв серію кадрів у 1968 році. Там прекрасно видно, що старий аеродром, який розташовувався на нинішній ділянці кінотеатру «Савона» і бул. Шевченка закривався, а новий вже був побудований. До 22 червня 1941 року в Маріуполі був один аеродром, начебто ТСОАВІАХІМа (тодішній ДТСААФ) - Іллічівський, зараз Кальміуський район. Почалася війна і створили ще один аеродром, де район кінотеатру «Савона» зараз. На ньому базувалися літаки 50-ї далекобомбардувальної авіаційної дивізії, що залишили Маріуполь вдень 8 жовтня 1941 року.Тоді не було можливості побудувати бетонну злітно-посадкову смугу.Після завершення війни тут був цивільний аеродром, який діяв приблизно до 1968-1969 років. Судячи з супутникового знімка 1966 року, вже побудована дорога до нового аеродрому і частина споруд, але не видно злітно-посадкової смуги. Супутниковий знімок же 1968 року показує, що одна злітна смуга вже є. Як розповідали старожили, що проживали на Новоселівці, старий аеродром припинив свою роботу приблизно у 1969 році», - зазначив Леонід Горохов.
Розвиток Маріуполя історик також має намір вивчити по знімках з інтервалами у два роки - 1962, 1964, 1966, 1968 і, якщо вдасться відшукати, то і 1970, 1971 роки. Він зазначає, що нинішній пр. Будівельників розділений на дві частини невипадково - сам проспект і вул. Аеродромну.
Старий та новий аеродроми Маріуполя, 27 березня 1968 рік.
«Будівля музичної школи біля кінотеатру «Савона» це, швидше за все, колишній зал очікування, диспетчерська та аеродромна служба. На ньому і сьогодні видно символи аерофлоту. Причиною ліквідації першого стали, очевидно, плани розвитку міста у міськвиконкому - ділянка розглядалася як найбільш відповідна для житлового будівництва. Можливо, це було пов'язано з геологічними дослідженнями.Також є інформація, що певну ділянку в'язниці прибрано з років 60-х. Є три знімки з цієї локації - з боку вул. Варганова з бараками та вежею Нільсена; ділянку в'язниці на кадрі з пр. Металургів не видно, а на кадрі з боку чотириповерхівки навпроти по цьому ж проспекту ясно, що ще існують вартові вишки в'язниці та на одній з них стоїть вартовий. На супутникових знімках 1976 року вже інша картина: ясно, що ділянки в'язниці прибрані та побудовані п'ятиповерхівки. Можливо, прибрали гараж, може бараки. Щодо в'язниці відомостей взагалі дуже мало», - додав Леонід Горохов.
Спираючись на супутниковий знімок 1968 року, Леонід Горохов прийшов до висновку, що 1968-1969 роки - час, коли перестав діяти перший аеродром Маріуполя. Злітна смуга колишнього аеродрому, на його думку, також була тимчасовою, оскільки виконана з ґрунту, а не бетону: «Злітно-посадкову смугу старого аеродрому не видно на знімку, а бетонну нового - чітко. Туди прилітала цивільна авіація і військова, мабуть, вирішили поєднати».
Новий аеродром Маріуполя 1964 та 1973 роки.
Колекціонер карт та аерознімків також зазначив, що міський тюремний замок був побудований ще до революції та, швидше за все, добудований вже в 30-і роки минулого століття. Відомі поки тільки два-три знімки міської в'язниці Маріуполя.
Стара городська тюрма. 1968 та 1973 роки.
«Відомо, що в день захоплення Маріуполя німцями 8 жовтня 1941 року начальник в'язниці дав команду вивести ув'язнених і персонал - і йти на Таганрог, при цьому в дорозі бігло кілька людей, багато просили зброю, щоб захищати Маріуполь. В кінці 60-х років, виходячи з того, що місто будувалося, вирішили перенести в'язницю в Каменськ. Судячи з усього, ув'язнених переводили в нову в'язницю за ступенем готовності приміщень та іншого. Приблизно в 1968-1969 роках останніх ув'язнених вивели зі старої в'язниці, скутих кайданами та охоронюваних автоматниками, і повели на Каменськ - за спогадами очевидця», - поділився з PR.UA Леонід Горохов.
Він упевнений, що знімок 1968 року може бути цікавий і з точки зору розташування протитанкових ровів під Маріуполем, щоб дізнатися, як виглядав у той час Міський сад і так далі.
Даний знімок історик планує передати краєзнавчому музею. Можливо, кадр також буде прив'язаний до Google в рамках проєкту OLdMaps.
Раніше повідомлялось, що мариуполець збирає унікальні карти міста для історичних досліджень.
Світлини надані Леонідом Гороховим.
Головна илюстрація - з
сайту "Старий Маріуполь". Фото сайту "Старий Маріуполь"