Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Академічний і модерністський

Людмила Єрмішина, Олег Рисьєв
21тра'21 09:13

У наше місто в нинішньому сезоні повертаються відразу два фестивалі - «Театральна брама» і ГогольFest, в рамках якого буде представлена ​​театральна програма.

«Театральна брама» приймає заявки

Обласний відкритий фестиваль «Театральна брама» вперше відбувся в Маріуполі у вересні 2019 року. Протягом тижня сім професійних театральних колективів з різних областей України представили дев'ять своїх вистав. Серед учасників були театри з Києва та Івано-Франківська, Миколаєва та Запоріжжя, Ніжина та Сєвєродонецька.

Нагадаємо, організаторами фестивалю виступали управління культури та туризму Донецької облдержадміністрації та Донецький академічний обласний драматичний театр (Маріуполь). Згідно з положенням про конкурс фестиваль проводиться раз на два роки.

Настав час для другої «Театральної брами»: до участі вже запрошені професійні театральні колективи. Як прокоментував «Приазовському робочому» генеральний директор Донецького академічного обласного драматичного театру Володимир Кожевников, приблизні дати проведення фестивалю - 12-17 вересня. Оголошено та проводиться прийом заявок, який триватиме до 1 липня, про учасників конкурсу поки говорити зарано.

Номінації, в яких будуть визначати кращих: «Краще втілення сучасної драматургії», «Режисерський дебют», «Кращі костюми», «Найкраще художнє рішення», «Краща чоловіча та жіноча ролі», «Чоловіча та жіноча ролі другого плану», «Акторський дебют». Також передбачено Гран-прі: минулого разу його за рішенням журі присудили постановці «Солодка Даруся» Івано-Франківського національного драмтеатру.

Перформанс як дослідження, а ландшафт - як сцена

ГогольFest завжди славився своєю театральною складовою. Нові та несподівані рішення для постановок, актуальні теми, експерименти з мультидисциплінарністю, відкритість до співпраці з європейськими театрами - все це зробило ГогольFest унікальним явищем і в театральній культурі України.

У Маріуполі фестиваль не обмежиться 28-30 травня - в рамках ГогольFest влітку в місті пройдуть марафон театральних резиденцій і фестиваль вільної сцени iStage, де європейські та українські театрали представлять свої напрацювання.

Низку вистав і перформансів відкриє постановка засновника ГогольFest режисера Владислава Троїцького «Дорога додому». Глядачі зберуться в автобусі в центрі Маріуполя, щоб вирушити в дорогу по трасі Маріуполь - Донецьк (Н20). У місці прибуття їм відкриється суть дороги, а ландшафт стане сценографією постановки.

«Буде створена інсталяція «Древо життя» - вона залишиться на локації після закінчення вистави, символізуючи собою точку нашої зустрічі заради відповіді на питання: де наш дім? Ми не зможемо дати відповідь, але ми сформуємо спільний простір, де і ми, і глядачі зможуть знайти відповідь на це питання», - розповів театральний куратор ГогольFest Андрій Палатний.

У постановці будуть задіяні місцеві актори і етно-хаос музична група «ДахаБраха». Початок – 20:30. Глядачі, які не зможуть потрапити на саму виставу, зможуть спостерігати за її трансляцією в реальному часі біля «Вежі».

Відразу два проєкти - результати спільної роботи українських та європейських режисерів будуть показані 29 і 30 травня в «Готелі ''Континенталь''» (ПК «Молодіжний»). Taking the stage 2.0, реалізований за підтримки Британської ради в Україні, покаже напрацювання чотирьох пар українських і британських театрів. Серед них - маріупольський колектив «Театроманія». Разом із Джозі Дейл-Джонс Антон Тельбізов і Ольга Самойлова поставлять спектакль, який глядачі зможуть побачити 30 травня о 18:00. Про напрацювання інших театрів розкажуть самі режисери на трьох лекціях, які пройдуть у ці ж дні. Другим проєктом стане «Маріупольська рапсодія», поставлена ​​«Театроманією» і колективом з Берліна Оgalala kreuzberg. Спектакль за мотивами казки «Палац мовчання» буде показаний двічі - в суботу, 29 травня, о 14:00 і 22:00 у «Готелі ''Континенталь''».

Цього року театрали з різними смаками отримають враження від гучних постановок України від відомих режисерів

Хедлайнерску театральну програму складуть чотири постановки. 29 травня о 16:00 на малій сцені «Готелю ''Континенталь''» пройде показ інноваційного вистави ALONE [ЦИФРОВА Одіссея] (режисер Владислав Троїцький). Історія подорожей головного героя, маленької дерев'яної ляльки, між знайомим дзеркальним і чужим металевим світами стане втіленням втрати та самотності.

У цей же день на великій сцені о 20:00 відбудеться музично-документальна постановка від Dakh Daughters «Make up», в якій вони досліджують самих себе - актрис. Феномен і парадокс артиста розкриються під музику «ДахаБраха» та вірші Іздрика, Плужника, Керролла і самих актрис з Dakh Daughters.

У неділю, 30 травня, на малій сцені «Готелю ''Континенталь''» пройде камерна опера «Стус: Перехожий» - медитативна опера про кохання, ніжність і крихкість життя, поставлена ​​KLIM, одним з лідерів сучасного авангардного театру і одного з авторів п'єс центру сучасного мистецтва «ДАХ».

О 20:00 на великій сцені зазвучить Re: post-опера LE (режисер Влад Троїцький спільно з проєктом Nova Opera), присвячена 150-річчю від дня народження Лесі Українки, це дослідження простору, звуку, слова поетеси та її станів, ліричного та бунтарського. Поезія Лесі зазвучить з академічною та електронною музикою, а ще вона буквально знайде голос - глядачі почують архівні записи голосу Українки.

Місце зустрічі театралів України та Європи

Проєкти, створені в міжнародній колаборації, за словами організаторів, стануть також і прологом до майбутнього марафону театральних резиденцій, який пройде в липні-серпні, і фестивалю iStage.

«Чотири режисери з європейських країн разом з акторами міста будуть кілька тижнів працювати над постановкою якого-небудь перформансу, - розповідає Андрій Палатний. - Колектив познайомиться з методикою цього режисера, отримає новий досвід і, можливо, новий спектакль у свій репертуар, а режисер досліджує новий для себе простір Маріуполя та країни з усім їхнім контекстом - проблемами, специфікою, мріями».

Чотири спільні роботи перетворяться на чотири постановки, які глядачі побачать у серпні. Після кожної вистави буде проходити бесіда з режисером і його командою.

«Кульмінацією театральної програми стане серпневий фестиваль iStage, на його платформі зустрінуться міжнародні проєкти та українські театри», - додали організатори. 

Очікувані дати марафону театральних резиденцій і фестивалю iStage - 13-15 і 11-15 серпня.


Вересень 2019 року. «Театральна брама» відкривалася костюмованою ходою, фестиваль познайомив глядачів із театрами різних регіонів України.

Світлина Аліни Комарової

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)