Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Бережи стаж та легалізуй зарплату змолоду

Людмила Кудріна
03лют'21 09:30

У Маріуполі начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталія Рад провела прес-конференцію для представників національних, регіональних і міських засобів масової інформації, в ході якої відповіла на питання «Приазовського робочого».

З початку року виросли пенсії більш ніж у ста тисяч пенсіонерів

- Наталія Сергіївна, яких категорії пенсіонерів торкнулося підвищення пенсій в Україні з 1 січня 2021 року?

- Перерахунок пенсій з 1 січня торкнувся пенсіонерів, яким виповнилося 65 років за умови наявності страхового стажу 35 років у чоловіків і 30 років у жінок. Розмір мінімальної пенсії для них збільшився з 2000 гривень до 2400 гривень. Таке підвищення торкнулося більше ста тисяч пенсіонерів Донецької області. Хотілося б навести ще одну цифру: завдяки проведеним перерахункам пенсій, які ми зробили протягом 2020 року, середня пенсійна виплата по області зросла з 3957 гривень до 4509 гривень.

Про бідного студента замовте слово

- Як формувати свій страховий стаж, починаючи зі студентської лави?

- Справа в тому, що в Україні, починаючи з 2004 року, студенти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною формою, з відривом від виробництва, не є застрахованими державою особами. Вони можуть стати застрахованими тільки в добровільному порядку.

Це робиться просто. Складається договір, в режимі реального часу людина сплачує внески не менше мінімального страхового внеску, і таким чином у нього формується стаж. Наприклад, якщо молода людина навчається п'ять років в університеті, то дбайливі батьки самі ініціюють укладення договору, щоб роки навчання не були втрачені для страхового стажу.

Це не просто теоретичне питання забезпечення свого майбутнього, яке в молодості здається дуже далеким. Є реальні життєві ситуації: студенти створюють сім'ї, стають батьками, хтось, на жаль, хворіє або потрапляє в аварію. Відсутність страхового стажу не дає права на пенсію по інвалідності, або якщо, не дай Бог, людина загинула, то його дитина позбавляється права на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Щоб роз'яснити ці прості речі, співробітники нашого управління проводять постійні зустрічі зі студентством.

- Який зараз розмір мінімального страхового внеску, який повинен щомісяця платити студент?

- Мінімальний страховий внесок - це похідне від мінімальної зарплати, помноженої на 22%. На сьогодні мінімальна зарплата становить 6000 гривень, тобто мінімальний страховий внесок – це 1320 гривень.

Старість - справа накопичувальна

- Останнім часом у всіх на слуху плановане введення накопичувальної пенсійної системи в Україні. А чи готові до цього управління ПФУ на місцях?

- Питання накопичувальних пенсійних виплат обговорюються з моменту прийняття закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у 2004 році. У нашій країні передбачена трирівнева пенсійна система. Це солідарна система, по якій ми зараз проводимо пенсійні виплати. А також накопичувальна система - державна і недержавна.

Недержавна накопичувальна система існувала ще до 2004 року і продовжує функціонувати зараз. Що стосується введення державної накопичувальної системи, то умови, які були передбачені законом щодо органів Пенсійного фонду, вже виконані. У нас створені державний реєстр, накопичувальні картки, персоніфікований облік, забезпечені технічні можливості і кадровий потенціал.

Зараз обговорюються більш суттєві питання для створення умов впровадження державної накопичувальної системи. В першу чергу, це готовність людини брати в ній участь. Тут виникають такі питання: накопичувальний рівень - це обов'язкове відрахування з заробітної плати від 2% до 7% (відсотки варіюються в різних проектах по-різному). Людина повинна уявляти собі, в яку суму це для неї обійдеться, виходячи з розміру її заробітної плати.

Принциповим є питання, чи готовий роботодавець до збільшення заробітної плати працівникам, щоб полегшити для них навантаження у вигляді відрахувань до накопичувальної системи.

Якщо людина заробляє, наприклад, 6000 гривень або 10 000, то вона повинна усвідомлювати, скільки вона накопичить коштів, що називається, на все життя. Тому що це математика: період накопичення внесків і період їх використання. Розмір пенсійних виплат, звичайно, буде безпосередньо залежити від суми накопичень самої людини і тих відсотків, які набіжать за рахунок інвестування коштів накопичувальним фондом в ті чи інші проекти.

У бесідах з молоддю досить часто доводиться чути, що накопичувальна система сама по собі надасть її учасникам великі пенсії. Це не так. Слід віддавати собі звіт в тому, що для початку необхідно внести суттєві внески до накопичувальної системи, щоб потім мати право на істотні виплати. Іншого не може бути, і скористатися своїм правом можна тільки через легальну заробітну плату і прибуток.

Безумовно, введення державної накопичувальної системи - це великий крок вперед. Людина за допомогою своєї заробітної плати може сама брати участь у формуванні розміру своєї майбутньої пенсійної виплати. Це перспективно, ми до цього йдемо, очікуємо, коли запрацює державна накопичувальна система, і продовжуємо роз'яснювати майбутнім пенсіонерам, наскільки це важливо для них самих - декларувати трудові відносини, страховий стаж і заробітну плату.

А в цьому і полягає основна проблематика. Станом на початок року в Донецькій області понад дев'ять тисяч осіб декларують зарплату нижче мінімальної, в тому числі близько 500 керівників підприємств. Це велика кількість. Щоб розвивати накопичувальне страхування, необхідно переглянути підходи.

Без затримок і в повному обсязі

- Як позначається дефіцит коштів ПФУ на виплати пенсій в нашому регіоні?

- Питання пенсійних виплат вирішується Пенсійним фондом України протягом усього періоду АТО/ООС з урахуванням всіх перерахунків і підвищень чітко і жорстко в прив'язці до законодавства. Пенсії виплачуються своєчасно, в повному обсязі, відповідно до затверджених графіків. Що стосується дефіциту коштів, то в Донецькій області за підсумками роботи за 2020 рік він зменшився з 3,8 до 3,4 мільярда гривень при загальній сумі витрат на виплату пенсій 44 мільярди гривень.

З чим пов'язаний дефіцит? На сьогодні заборгованість підприємств і підприємців в бюджет Пенсійного фонду становить 6 мільярдів гривень, в тому числі по єдиному соціальному внеску - понад 1,6 мільярда гривень. Якщо підприємства розрахуються по заборгованості, дефіциту не буде. Якщо ті дев'ять тисяч осіб, про яких я говорила раніше, будуть декларувати свою реальну зарплату, а не нижче мінімальної - дефіцит зникне.

Але у нас простежується інша тенденція: людина приходить в управління ПФУ і цікавиться, а який йому необхідний найменший стаж, щоб нарахувати пенсію? Він свідомо вибирає найменший стаж, але не враховує того, що пенсія нараховується автоматично, за формулою, і її розмір безпосередньо залежить від стажу і заробітної плати. Якщо у людини зарплата нижче мінімальної і стаж найменший - яка в нього буде пенсія?

Є інший прошарок людей, які приходять в управління ПФУ з одним-єдиним питанням: «А чому в мене така маленька пенсія?» У Донецькій області більше ніж у три тисячі пенсіонерів розмір заробленої пенсії нижче мінімального і близько 55 тисяч пенсіонерів отримують мінімальну пенсію.

Але що в цьому мінімумі ми повинні розуміти? Людина працювала на мінімальну зарплату і має мінімальний стаж. Є дуже багато людей, у яких за формулою пенсія становить 1100 гривень, і, згідно з Конституцією України, держава їм забезпечує доплату до прожиткового мінімуму в 1769 гривень. А це також складова дефіциту Пенсійного фонду.

Незважаючи на всі ці обставини, дефіцит в Донецькій області зменшився. Ми співпрацюємо з роботодавцями, і якщо три роки тому середня втрата страхового стажу становила понад 12 місяців, то зараз вона становить 3,5 місяця. Як відомо, якщо роботодавець не сплачує внески, то у працівника не йде страховий стаж. Ми індивідуально працюємо з кожним підприємством-боржником, щоб забезпечити захист прав тих людей, які там працюють. Це повинно бути нашою спільною справою.

Фото Кирила Жульова

Вище, ніж в Україні. За інформацією Наталії Рад, середній розмір пенсії в Донецькій області збільшився до 4509 гривень; це на 1000 гривень більше, ніж середня пенсія в країні.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)