Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Маріупольські пенсіонери вакцинуються

Людмила Єрмішина, Олександр Український
26лис'21 11:10

Донецька область – на передостанньому місці за відсотком вакцинованого населення, у нашому регіоні повний курс вакцинації пройшли менше ніж 10%.

Це загрожує нам новими тяжкими випадками, високим рівнем госпіталізацій та смертності. Адже якщо більшість не має імунітету, під загрозу ставиться життя людей із груп ризику, а це в основному люди віком від 60 років. Спеціально для них у Маріуполі створюються нові можливості вакцинуватися, і пенсіонери поступово наважуються на щеплення та дедалі менше вірять чуткам.

Вони це зробили: у чому секрет Моршина?

Станом на 24 листопада повний курс вакцинації у місті пройшли 11 800 пенсіонерів. І ця цифра зростає – літні маріупольці вже не так категорично ставляться до щеплень

У «доковідний» час головними противниками вакцин були молоді люди – батьки, які не хотіли щепити дітей і дискутували про те, що не всім вакцинам можна довіряти. Бабусі та дідусі, навпаки, свого часу вели своїх дітей на щеплення строго за календарем вакцинації та не переживали. Сьогодні ситуація зворотна: люди похилого віку вкрай неохоче погоджуються на щеплення незважаючи на те, що саме вони знаходяться в групі ризику і хвороба може протікати у них у дуже важкій формі. Якщо людей працездатного віку мотивує на щеплення в тому числі необхідність працювати в умовах карантину, то пенсіонери наводять масу аргументів, чому їм це не треба.

Україні ще дуже далеко до країн – лідерів за рівнем вакцинації. Наприклад, у Португалії та Об'єднаних Арабських Еміратах рівень вакцинації досяг майже 88%, тоді як у нас – близько 25%. Адже вакцина була доступна і влітку, і навесні - могли щепитися всі охочі, навіть якщо вони не входили до груп ризику.

Ситуація з вакцинацією в різних областях України значно відрізняється. Так, унікально високі показники вдалося досягти у Липецькій територіальній громаді (адмінцентр – село Липці) на Харківщині та у курортному Моршині – 50,5% та 75,2% щеплених відповідно. Звичайно, некоректно порівнювати Моршин із чотирма тисячами населення та півмільйонний Маріуполь. Проте там теж, напевно, було чимало тих, хто сумнівався, у тому числі й серед літніх людей, осіб з хронічними хворобами та слабким здоров'ям. Як розповідав в одному з інтерв'ю мер Моршина Руслан Ільницький, за роз'яснювальну роботу щільно взялися та величезну роль відіграли сімейні лікарі. Терапевти обдзвонили кожного пацієнта, з яким укладали декларацію, і особисто запросили на щеплення, принагідно відповівши на запитання, що цікавлять, і розвіюючи сумніви. Ще один фактор – без сертифікатів про вакцинацію значна частина населення втратила б можливість працювати в умовах карантину, оскільки більшість зайнята у сфері туризму, що годує місто.

І все-таки коли до щеплення закликає не агітаційний плакат, а людина, це завжди сприймається з великою довірою. Це врахували у Маріуполі та вирішили залучити до щеплювальної кампанії комітети самоорганізації населення.

Минулого тижня у Маріуполі відкрилося два пункти масової вакцинації від COVID-19, орієнтовані на людей похилого віку, – у Центральному та Лівобережному районах на базі територіальних центрів соціального обслуговування населення.


Світлина Аліни Комарової: В своєму колі. Тепер людям похилого віку не потрібно стояти у загальній черзі, ризикуючи заразитися, а можна за записом прийти до територіального центру соціального обслуговування та зробити щеплення.

Тільки для пенсіонерів та за попереднім записом

«Нові пункти вакцинації призначені для того, аби щеплення могли зробити люди похилого віку, у тому числі самотні та з інвалідністю, які перебувають на обліку в нашому територіальному центрі. А таких у нас близько тисячі людей», – розповіла директорка територіального центру соціального обслуговування Центрального району Ганна Камаралі.

За її словами, пункт розрахований насамперед на людей віком понад 60 років, але за бажання вакцинуватися тут може кожен.

Як уже повідомляв «Приазовський робочий», за ініціативи міського голови Маріуполя Вадима Бойченка жителі міста, які досягли віку 70 років і старші та пройшли повний курс вакцинації від COVID-19, отримають продуктові набори як подяку за свідомість та відповідальність у складний час боротьби за здоров'я кожної людини.

«Ми хочемо зберегти здоров'я людей похилого віку, допомогти людям перенести цей непростий період пандемії, – підкреслив директор центру первинної медико-санітарної допомоги №3 Олександр Лазаренко. – Адже якщо вони отримають щеплення, то перенесуть цю небезпечну хворобу у легкій формі. Тільки першого дня у пункті вакцинації в Центральному районі щеплення зробили 27 осіб, тобто ми бачимо значно більшу активність населення».

Пункти вакцинації забезпечені всіма різновидами вакцин, які є в нашому місті, а саме: Pfizer, AstraZeneca, Moderna та CoronaVac. Маріупольці мають можливість вибрати будь-яку з цих чотирьох вакцин. Більшість людей похилого віку віддають перевагу вакцині CoronaVac, зазначив Олександр Лазаренко.

Своїми враженнями від роботи нового пункту вакцинації поділилася пенсіонерка Марія Бадаєва: «Я прийшла за власною ініціативою, вважаю, що це потрібне для мого здоров'я. Вибрала для себе вакцину CoronaVac, тому що вона має дуже невелику ймовірність побічних ефектів. Крім того, деякі з моїх однолітків уже прищепилися цією вакциною. Враження від нового пункту вакцинації просто чудове – все організовано до дрібниць, можна сказати, на європейському рівні. Я чекала своєї черги близько п'яти хвилин, після щеплення людей супроводжують до кімнати відпочинку, де вони перебувають півгодини. Ставлення персоналу також приємне – співробітники допомагають заповнювати необхідні документи, а потім по черзі викликають на щеплення».

На базі територіального центру соціального обслуговування населення Центрального району (пр. Миру, 80) пункт вакцинації працює по буднях з 9:00 до 11:00, а в Лівобережному районі (бул. Меотиди, 20-а) – по понеділках, середах та п'ятницях з 11:00 до 13:00. Перший пункт розрахований на мешканців Центрального та Приморського районів, другий – Лівобережного та Кальміуського.

Але це не означає, що пенсіонери з віддалених районів можуть зробити щеплення виключно в цих двох центрах. Є й інші можливості – працюють центри масової вакцинації з «живою» чергою, запрацювали пункти у двох приватних медичних закладах. А ще виїзні бригади готові самі приїхати до людей похилого віку, які бажають зробити щеплення.

Списки охочих зростають

Як повідомив «Приазовському робочому» директор департаменту охорони здоров'я Андрій Ремпель, тепер КСНи також роблять посильний внесок у те, щоб збільшити охоплення вакцинацією.

Не кожен комітет має приміщення, де можна проводити вакцинацію відповідно до санітарних норм, але там, де це можливо, планується запрошувати виїзну бригаду – якщо будуть охочі. Схема проста: комітет формує список, коли набирається необхідна кількість городян, які готові прийти на щеплення, у призначений день і час приїжджає бригада медиків.

В останній місяць відсоток вакцинованих пенсіонерів у Маріуполі помітно збільшився. Станом на 24 листопада у місті налічувалося 11 800 пенсіонерів, які повністю пройшли курс вакцинації, повідомив Андрій Ремпель.

І охочі зробити щеплення поряд з будинком серед людей похилого віку є. Особливо у віддалених районах: пунктів масової вакцинації там немає, а в амбулаторіях не прищеплюють. Голова КСН «Черемушки» Тетяна Лаушкіна розповіла, що зараз у її списку понад 30 мешканців, у тому числі із селища Моряків.

«Коли наберемо 50 людей, до амбулаторії мікрорайону Черемушки приїде бригада, там і вакцинуватимуть, – зазначила вона. – До “пропозиції” вакцинуватися жителі ставляться по-різному: хтось погоджується одразу, хтось – ні».

Нововведення щодо обмеження безкоштовного проїзду в громадському транспорті для пенсіонерів також стали додатковим аргументом на користь вакцинації. В одному з пунктів пенсіонери прямо говорили журналісту «Приазовського робочого», що їм потрібне не так щеплення, як сертифікат.

«Багато хто не просто дзвонить і записується, а просить поради, яку вакцину вибрати, – розповіла голова КСН «Успенівка» Світлана Колесникова. – Буває, починають розповідати про те, що теща чи кум після щеплення захворіли, і тому вони сумніваються в ефективності вакцин і взагалі побоюються небажаних реакцій організму. Словом, людям треба «дозріти», щоб ухвалити рішення. Багато хто погоджується після того, як бачить, що вакцинуються люди з їхнього оточення».

Виходить, цього разу пенсіонери беруть приклад з молоді. Медики не втомлюються повторювати: поширені міфи про вакцинацію не витримують критики. Що «захворіти після щеплення» – не те саме, що «захворіти від щеплення», тому що жодна вакцина не містить вірусу. Що вакцини неправильно вважати «неперевіреними».

«Швидка розробка вакцин проти COVID-19 пояснюється тим, що вчені мали фору. Технологія їхнього виготовлення вже існувала, – зазначає бактеріологиня мікробіологічної лабораторії Маріупольської філії Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України Ірина Черкез. – Регулюючі органи спростили деякі етапи процесу отримання дозволу, тому що вакцини, як і раніше, мали відповідати суворим стандартам щодо безпеки та ефективності».

Ще один аргумент, який зупиняє пенсіонерів щеплюватися – тривале очікування та ризики заразитися у черзі, – тепер став неактуальним. Готові в Маріуполі вакцинувати і тих літніх людей, які обмежені в русі, – прямо вдома. Якщо потрібно зробити щеплення лежачому хворому, це питання слід обговорити з сімейним лікарем або терапевтом, який зробить відповідний висновок і направить виїзну бригаду.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)