Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Безробіття в Маріуполі пішло на спад

Людмила Кудріна
03вер'21 14:02

На ринку праці - попит на кваліфікованих робітників, водіїв, медиків і вчителів

Маріуполь вийшов з піке на ринку праці, пов'язаного з торішнім локдауном, закриттям і обмеженням діяльності ряду підприємств. Про сьогоднішню ситуацію розповіла в інтерв'ю для «Приазовського робочого» Світлана Чернишова, виконуюча обов'язки директора Маріупольського міського центру зайнятості.

На одну вакансію - четверо безробітних

- Світлано Миколаївно, за даними Міністерства економіки України, в серпні офіційно зареєстровано 315 тисяч безробітних у країні, що на 36% менше, ніж за аналогічний період минулого року. А що в Маріуполі?

- На кінець серпня в Маріупольському центрі зайнятості зареєстровано близько 3200 безробітних, що майже на 9% менше, ніж за такий самий період минулого року.

При цьому з початку 2021 року послугами центру скористалося близько 10 400 осіб, тоді як за січень-серпень минулого року - 10 800 чоловік.

Зменшення числа безробітних у першу чергу пов'язане з пожвавленням економічної діяльності після зняття карантинних обмежень.

Якщо в минулому році були періоди, коли деякі роботодавці просто не знали, запрацюють знову їхні підприємства, скорочували співробітників, переводили їх на неповний робочий день, то в цьому році, принаймні перші вісім місяців, підприємства працюють у звичайному режимі. Це дозволяє їм відкривати вакансії, приймати нових людей. На сьогодні число безробітних у Маріуполі вийшло на свою звичайну цифру - більше було тільки в період активних військових дій у 2014-2015 роках.

- Чому темпи зниження безробіття в Маріуполі нижче, ніж в цілому по Україні?

- Для нашого промислового міста особливо характерний дисбаланс між попитом і пропозиціями на ринку праці. Традиційно склалося так, що найбільш затребуваними є робітничі професії. У той же час на обліку в службі зайнятості досить багато безробітних з вищою освітою, які далеко не завжди готові перекваліфікуватися й очікують пропозиції від роботодавців за своїми напрямками.

«Чим довше людина перебуває в стані пошуку роботи, тим нижче її мотивація до праці та менше зацікавленість роботодавця розглядати її як потенційного працівника», - Світлана Чернишова, виконуюча обов'язки директора Маріупольського міського центру зайнятості
Досить складно знайти роботу, наприклад, представникам керівного складу, менеджерам, керівникам державної служби, військовослужбовцям, які раніше мали високу зарплату. Зрозуміло, наприклад, що вчорашні військові, які мають практичний досвід у «мирній» професії, хотіли б підшукати собі нову роботу з таким же рівнем окладу, як на військовій службі. Але об'єктивно такі вакансії - велика рідкість; роботодавці для початку пропонують не керівничі посади, а вакансії фахівців з більш низькою зарплатою.

- Якщо проаналізувати гендерний зріз безробітних, то хто переважає - чоловіки чи жінки?

- Серед безробітних майже 70% складають жінки, і в основному вони мають вищу освіту в сферах діяльності, не затребуваних на ринку праці. Чоловіки, які мають робочі професії високої кваліфікації, як правило, дуже швидко працевлаштовуються.

- А які професії сьогодні особливо затребувані на ринку праці та яка динаміка пропонованих вакансій?

- Найбільш затребуваними професіями залишаються слюсарі-ремонтники, газорізальники, водії пасажирського та вантажного транспорту, електромонтери, електрозварники, машиністи кранів, а також інші робочі професії, за якими маріупольські підприємства стабільно пропонують вакансії.

З початку цього року роботодавці надали в центр зайнятості близько 3800 вакансій. Майже всі з них укомплектовані, але є й такі робітничі професії, в яких наші великі промислові підприємства відчувають постійну потребу, як, наприклад, слюсарі-ремонтники та газорізальники, де відкриваються по 15-20 вакансій. А всього на даний час в центрі зайнятості близько 800 вакансій; у минулому році їх було майже на 250 менше. Основні пропозиції надходять від містоутворюючих підприємств Групи Метінвест, а також від комунальних підприємств, сфери послуг і медичних установ.

- У Маріуполі гостро стоїть проблема нестачі вчителів, лікарів, медсестер, поліцейських - чи є ці професії серед пропонованих вакансій?

- Так, звичайно, і вони також належать до найбільш затребуваним на ринку праці. Вакансії є, але, на жаль, задовольнити потреби роботодавців складно через недостатню кількість кваліфікованих фахівців. Особливо це стосується медичних працівників: як правило, якщо хтось із лікарів або медсестер шукає роботу, то робить це самостійно і дуже швидко працевлаштовується, оскільки в лікувальних установах міста великий дефіцит кадрів.

- Формально виходить те ж співвідношення, що і по Україні в цілому: на одну вакансію зараз претендують четверо безробітних?

- Виходить так, з урахуванням того, що на сьогодні зареєстровано близько 3200 безробітних.

Працевлаштування в пріоритеті

- Скільки людей було працевлаштовано центром зайнятості в цьому році?

- Основне завдання служби зайнятості - це сприяння в пошуку роботи та працевлаштуванні. У цьому році отримали роботу за підтримки центру близько 2400 осіб, або на 100 осіб більше, ніж за січень-серпень минулого року. Ми ставимо перед собою мету оперативно вирішувати питання працевлаштування. Але, якщо це не виходить і нікого не влаштовують наявні вакансії, служба зайнятості пропонує пройти професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Цього року таке навчання пройшли майже 800 безробітних. За результатами навчання колишні безробітні на підставі тристоронніх договорів отримують гарантоване працевлаштування.

- Тобто це - гарантія офіційного працевлаштування: з «білою» заробітною платою, податками і відрахуваннями, що дозволяють нарощувати страховий стаж, отримувати в разі необхідності лікарняні виплати, а в подальшому і пенсійні?

- Саме так. Служба зайнятості пропонує безробітним тільки перевірені вакансії і тільки тих підприємств, що працюють у суворій відповідності до правового поля України, ніколи не запропонують зарплату «в конверті». Роботодавці, які надають нам звіти, ведуть соціально відповідальний бізнес.

Для людини в пошуках роботи дуже важливо розуміти, що тільки офіційні трудові відносини є гарантією її соціального захисту - як у теперішньому, так і в майбутньому. Не тільки з точки зору виплати лікарняних або пенсій, але навіть розмір допомоги з безробіття залежить від страхового стажу та розміру страхових відрахувань підприємства за працівника.

- Втративши роботу, люди поводяться по-різному. Одні, ставши на облік в центрі зайнятості, розслабляються і повністю покладаються на допомогу; інші - починають активний пошук нової роботи. Що ефективніше?

- Насправді є така спокуса - сприймати виплату допомоги як заробітну плату і ні до чого не прагнути. Але треба розуміти: максимальний термін виплат - це один рік з поступовим зменшенням розміру допомоги. До того ж законодавством передбачено, що якщо безробітний двічі відмовляється від підходящої роботи, то припиняється його реєстрація, а значить, і виплата допомоги. По факту це мотивує безробітного до оперативного вирішення питання працевлаштування. При цьому підходящою законодавець називає роботу, яка відповідає професійному досвіду безробітного, його останньому місцю роботи і рівню заробітної плати.

Стимулюючим до активного пошуку роботи є також той факт, що кожен день перебування на обліку в службі зайнятості - це поступова втрата кваліфікації працівника. Вивчаючи кандидатури на ту чи іншу посаду, роботодавець дивиться, а скільки не працював за даною спеціальністю здобувач, і, звичайно, віддасть перевагу тому, хто не працює один місяць, а не один рік. Свіжі навички можна швидко відновити. Тоді як після закінчення часу можна втратити кваліфікацію, оскільки життя не стоїть на місці, змінюється законодавство, вдосконалюються виробничі процеси, вводиться в експлуатацію нове обладнання. Все це сприяє тому, що для підтримки своєї конкурентоспроможності потенційному кандидату на вакансію необхідно навчатися протягом усього життя, розвивати свої компетенції. Чим довше людина перебуває в стані пошуку роботи, тим нижче її мотивація до праці і менша зацікавленість роботодавця розглядати її як потенційного працівника.

- Яка сума спрямована державою на виплату допомоги маріупольським безробітним?

- З початку цього року центром зайнятості виплачено понад 93,3 мільйонів гривень. У минулому році за аналогічний період - близько 122,3 мільйонів гривень.

Взаємодія з роботодавцями

- Чи враховує служба зайнятості вимоги роботодавця, пропонуючи безробітному ту чи іншу вакансію?

- Роботодавець, надаючи центру зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць, вказує всі вимоги до вакансії: освіту, необхідний досвід роботи, кваліфікацію. Він вказує також місце роботи, умови праці, режим і характер роботи, розмір заробітної плати, основні завдання та обов'язки. Підбір кандидатів служба зайнятості здійснює виходячи з цих вимог.

Відчуваючи дефіцит у кваліфікованих кадрах, підприємства не обмежуються виключно послугами служби зайнятості, шукають і знаходять свої додаткові шляхи вирішення кадрового питання, розуміючи, що тільки за рахунок безробітних це зробити неможливо.

Найяскравіший приклад - це Група Метінвест та її тісна співпраця з навчальними закладами аж до впровадження стипендіальної програми для студентів коледжів, ліцеїв та училищ починаючи з першого курсу, гарантованої практики та працевлаштування.

Зараз служба зайнятості спільно з Центром кар'єри Метінвест приступає до реалізації програми щодо задоволення кадрової потреби підприємств у професії «Слюсар-ремонтник». Ми не є конкурентами з бізнесом, ми - соціальні партнери.

- Хто з підприємств приділяє таку ж увагу на професійну підготовку та відбір кадрів?

- Група Метінвест є єдиною компанією, яка системно працює за цим напрямком. Причому не тільки в Маріуполі, але й в інших містах присутності.

- А які державні програми, що стимулюють роботодавців, діють у цьому році?

- Залишаються в силі державні програми створення нових робочих місць, працевлаштування переселенців і інвалідів. Кожна по-своєму, вони стимулюють роботодавців до того, аби працевлаштовувати безробітних, офіційно зареєстрованих у службі зайнятості. При цьому роботодавець отримує компенсацію єдиного соціального внеску або заробітної плати такого працівника протягом одного року.

Існує також ряд інших програм - як державних, так і місцевих. Хто шукає роботу в Маріуполі, той її знайде.


Світлина Аліни Комарової: Хто шукає роботу в Маріуполі - той її знайде. Світлана Чернишова та служба зайнятості готові посприяти в пошуку роботи та працевлаштуванні.





Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)