Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

04кві'25

п'ятниця

Бізнес-ангели розправляють крила

Олег Рисьєв
24бер'21 13:03

1991 Mariupol запустив онлайн-проєкт з інвестування в IT-стартапи.

Вперше терміни «бізнес-ангел» і «ангельські інвестиції» в маріупольському медіаполі прозвучали 11 грудня 2020 року під час онлайн-форуму East Coast: IT Investment Forum. Тоді спікери прийшли до висновку: щоб розвинути цілісну IT-екосистему Приазовського регіону, замкнути цикл «стартапи-інвестори», потрібно не тільки підтримувати початківців технологічних підприємців, які працюють над своїми інноваційними проєктами. Необхідно також зростити інвест-культуру в Маріуполі, створити власний венчурний фонд і виховати плеяду приватних інвесторів.

«Ми запускаємо школу бізнес-ангелів для місцевих інвесторів. Вона буде проходити в форматі курсів для тих, у кого є вільні кошти, які вони хочуть вкласти в бізнес, що розвивається», - заявив тоді виконавчий директор і співзасновник громадської організації SocialBoost Віктор Гурський. Минуло два місяці - і центр розвитку стартапів 1991 Mariupol запустив онлайн-курс «СХІД інвесторів», присвячений інвестуванню в IT-стартапи.
Портрет інвестора

Бізнес-ангел - приватний венчурний інвестор, зрідні меценатові, який надає фінансову та консультаційну підтримку компаніям на ранній стадії їх розвитку. Програмний директор 1191 Mariupol Єва Бельченко пояснює: зазвичай це люди, у яких є досвід ведення бізнесу і є вільний капітал. Вони готові вкласти кошти в компанії-стартапи, розуміючи, як працює IT-індустрія і з якими ризиками вони можуть зіткнутися.

«Ми виділили три цільові групи нашого курсу, - розповідає Бельченко. - Перша - це досвідчені підприємці з класичного бізнесу, 40-70 років, які починали вести справу в кінці 90-х – на початку нульових. Власники фабрик, мереж магазинів чи ресторанів, які усвідомили перспективи IT-індустрії та за чим стоїть нова економіка. Друга група - ті, хто не займався великим бізнесом, але накопичив вільний капітал, наприклад моряки. Їм від 25 до 40 років. Це підприємці за вдачею, які близькі до технологій, хоча і ніколи не працювали в IT. Третя група - досвідчені айтішники, управлінці та засновники IT-компаній».

За словами Єви Бельченко, ангельське інвестування може бути не основною діяльністю підприємця.

«Кілька років тому маріупольській IT-сфері бракувало і стартапів, і інвестицій. Тепер же, коли інкубацію в 1991 Mariupol пройшло майже два десятки стартапів, прийшов час братися за розвиток культури інвестування і навчання місцевих бізнес-ангелів», - Єва Бельченко, програмний директор 1991 Mariupol 

Хтось віддає весь свій час інвестуванню - і 21, а то і всі 30 робочих днів в місяць займається підтримкою і консультацією команд тих стартапів, в які вклав гроші, і пошуком нових компаній. В такому випадку бізнес-ангел може навіть увійти до складу стартапу, ставши його виконавчим директором або співзасновником. Інші ангели можуть присвячувати інвестуванню невелику частину свого часу, поєднуючи його з власним бізнесом або роботою на топ-менеджерській позиції.

Найчастіше ангельському інвестуванню сприяють рекомендації та особисті знайомства - бізнес-ангелу сподобалася ідея, він повірив в команду молодих підприємців, і цього достатньо, щоб інвестувати в них свої кошти. Але ангел виступає і як підтримка стартапу. 

«Звичайно, у інвестора - випускника нашого курсу може не вистачити знань в області IT, тим більше якщо він в ній раніше не працював, - розповідає Єва Бельченко. - Але у нього буде база контактів, він буде знати, де знайти відповідного експерта і консультанта».
Стартап на мільярд

Курсом для приватних інвесторів 1991 Mariupol планує завершити цикл «стартап-інвестор» - йому передували два онлайн-курсу з моделювання стартапів і дві інкубації, які випустили 18 проєктів. У другому півріччі 2021 року планують запустити ще один стартап-курс і ще одну програму інкубації. А до того часу - підготувати професійних інвесторів.

«1991 Mariupol створює прецеденти, - пояснює Віктор Гурський. - Випускаючи і підтримуючи нові стартапи, ми створюємо портфель компаній, пропозиція, попит до якого у вигляді інвестицій підтягнеться. Для класичного бізнесу це може бути незвично, але інвестор, який спеціалізується на IT, буде розуміти і ризики, і особливості. Наприклад, те, що стартап зовсім ніколи не вийде на прибуток, але принесе дохід інвестору за рахунок своєї технології або інноваційного продукту, який викупить якась велика компанія».

На думку Єви Бельченко, зараз в Маріуполі є п'ять-шість стартапів, які потенційно можуть зацікавити інвесторів, а деякі мають перспективу стати «однорогами» - компаніями, чия капіталізація перевищила мільярд доларів.

«У Маріуполі вже зараз існують молоді компанії, які своїм продуктом можуть призвести нішеву революцію на ринку, - розповідає Бельченко. - Наприклад, ті ж випускники наших інкубацій: Loom, який може змінити правила гри на ринку реклами і зовсім позбавити нас від необхідності реклами зовнішньої, замінивши її на AR-рекламу; Hologram - маріупольсько-таллінський стартап, онлайн-конструктор будинку; інші стартапи. Наші хлопці створили класні, потрібні і цікаві продукти. Якщо правильно з ними попрацювати і зацікавити ними інвесторів, а самі інвестори зрозуміють потенціал цих компаній, то в Маріуполі з'являться власні "однороги"».
Школа ангельських інвестицій

Онлайн-курс «СХІД інвесторів» триватиме два місяці - в останніх числах травня в Маріуполі з'являться перші професійні бізнес-ангели. Курс закінчиться бізнес-вечіркою, на якій випускники познайомляться з уже досвідченими інвесторами і маріупольськими стартаперами. Серед тем - види інвестування, управління інвестиційним портфелем, співпраця з венчурними фондами та їх культура, аналітика ринку, відстеження ефективності проєктів і багато іншого. На курс подали заявки понад 50 осіб, з яких будуть відібрані трохи більше десятка. Заняття на курсі почнуться вже 29 березня.

За словами Єви Бельченко, подібні освітні програми зрідка запускалися і раніше в Україні, але в Донецькій області - ніколи. Курс проводиться центром розвитку стартапів 1991 Mariupol і громадською організацією SocialBoost за підтримки проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України».


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)