Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Б'ють по кишенях усіх

Людмила Кудріна
14січ'22 11:06

У 2022 році в Україні прогнозується інфляція на рівні 20% і вже почали говорити про можливе запровадження продуктових карток для вразливих верств населення.

З нового року у десятки разів збільшується плата за землю для фермерів

З 1 січня 2022 року набули чинності норми скандального «антиолігархічного» закону, які насправді б'ють не лише по великому бізнесу, а й по дрібних фермерах, а зрештою по кишенях споживачів продукції.

Зокрема, з цього року всі власники сільськогосподарських земельних ділянок, які розташовані за межами населених пунктів, мають сплачувати за один гектар не менше мінімального податкового зобов'язання (МПЗ). За розрахунками спеціалістів, це приблизно 1500 грн на рік. Для власників паїв, які не здають їх у найм, це означає збільшення земельного податку в 10-20 разів.

Чи вдасться антикризовими заходами утримати зростання цін на продовольство
в Україні? Першого тижня січня він все ще продовжувався.
Що буде далі – побачимо на торгових полицях

Щодо ділянок у межах населених пунктів, наприклад у місті, то МПЗ не зачіпає територію дачних та садових кооперативів. Натомість доведеться платити за фіксованим розміром власникам присадибних ділянок площею від 0,5 га.

Дрібних фермерів «антиолігархічний» закон торкнеться також під час продажу врожаю на суму від 12 мінімальних зарплат (на сьогодні – від 78 000 грн). З цієї суми необхідно буде сплатити 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Зрозуміло, підвищення податкового тиску не може не вплинути на подорожчання сільгосппродукції. Тим паче коли тільки податками тиск не вичерпується, але супроводжується безпрецедентним зростанням вартості газу, а значить, і сировини для вирощування сільгосппродукції, зокрема мінеральних добрив.

Перед загрозою закриття підприємства хлібної, молочної та м'ясної галузей

Під завісу минулого року сотні підприємств харчової промисловості України попередили уряд про призупинення виробництва через високу ціну на газ, який є основним енергоносієм у виробничому процесі.

Зокрема, голова «Союзу молочних підприємств» Вадим Чагаровський розповів, що для підприємств галузі вартість газу за рік зросла майже у 12 разів: із 4,7 грн за кубометр у січні 2021 року до 50-60 грн за кубометр у грудні 2021 року; а на початку 2022 року призведе до зупинки більшості з них.

З тієї ж причини виробники кондитерських виробів, що входять до асоціації «Укркондпром», оголосили, що планують повністю або частково згорнути виробництво солодощів.

Сім компаній з асоціації «Союз птахівників України» звернулися з листом до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та міністра агрополітики Романа Лещенка з вимогою втрутитися в ситуацію, що становить загрозу для всієї галузі:

«Більшість господарств просто не має коштів для попередньої оплати необхідних обсягів газу».

До кінця грудня українців попередили про можливі перебої з хлібом та подорожчання продукції, якщо держава терміново не візьме ситуацію під контроль. Так, президент громадської організації «Українська організація захисту споживачів послуг» Олег Тітамир розповів, що вже зараз багато підприємств працює у збиток, а після зростання цін українцям доведеться купувати буханець по 40-50 грн, що призведе до скорочення продажів, оскільки за нинішньої купівельної спроможності багато хто відмовиться від хлібобулочних виробів.

Харчовики запропонували уряду вжити екстрених заходів державного регулювання.

Меморандум із урядом

Наприкінці грудня «після проведення необхідних розрахунків та консультацій із представниками бізнесу» Кабінет міністрів України ухвалив рішення, згідно з яким виробники соціально важливих продуктів зможуть купувати газ українського видобутку за пільговою ціною: з обмеженою націнкою 25%.

Як повідомляє урядовий портал, йдеться про виробників хліба, борошна, молока, соняшникової олії, яєць та курятини:

«На думку уряду, рішення, яке діятиме до закінчення карантину, дасть можливість виробникам не зупиняти виробництво та не підвищувати ціни на соціально важливі продукти».

Крім цього, Кабмін запровадив державне регулювання цін на хліб, батон та олію шляхом обмеження роздрібної торгової націнки у розмірі не більше 10% від оптово-відпускної ціни.

31 грудня міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко, а також керівники семи асоціацій та об'єднань – «Союзу молочних підприємств», «Укрмолпрому», «Союзу птахівників України», «Мукомолів України», «Укрхлібпрому», Всеукраїнської асоціації пекарів, «Укрмаслопрому» – підписали меморандум про взаєморозуміння щодо стабілізації цін на природний газ власного видобутку для задоволення потреб суб'єктів господарювання, які виробляють товари, що мають суттєву соціальну значимість.

Газодобувні компанії зобов'язані реалізувати на біржі 20% газу, видобутого в Україні, у період дії карантину, але не далі ніж до 1 травня 2022 року. Торговельну надбавку за постачання газу встановлено на рівні 1%. У січні компанії зобов'язані продати через біржу 80 млн кубометрів газу для виробників соціально важливих продуктів. Їхній перелік затверджується Міністерством аграрної політики та продовольства з публікацією на його офіційному сайті.

6 січня перелік було оприлюднено, до нього увійшли 6803 підприємства.

Продуктові картки не виключаються

2022 рік, за прогнозами експертів, принесе значне подорожчання продовольства - до 20%. Через можливий інфляційний шок в Україні можуть запровадити продуктові картки для найбільш уразливих верств населення.

Про це розповів радник Президента України з економічних питань Олег Устенко в коментарі виданню BBC Ukraine. За його словами, «це можуть бути і додаткові виплати для компенсації зростання цін, і введення food stamps у системі ‘’Дія‘’» – так званих продуктових чеків, як це практикується в США.

Насправді, у США ще з часів Великої депресії, з 1939 року, і досі діє Програма додаткової допомоги в галузі харчування (Supplemental Nutrition Assistance Program), яка передбачає щомісячну федеральну допомогу в закупівлі продуктів для людей з доходами на рівні 130% або менше федерального рівня бідності.

Радник Президента України розповів, що подібний механізм у нашій країні вводитимуть лише у випадку гострої потреби.


Світлина з відкритих джерел


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)