Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Дивовижний світ Ані Кашкової: багато любові та світла

Світлана Кузьмінська
17вер'21 13:13

Клас образотворчого мистецтва Маріупольської школи мистецтв. Навколо картини, замальовки та ескізи. За великим столом сидить білява, тоненька і ніби повітряна дівчина і сором'язливо посміхається, слухаючи, як педагог Любов Макаренко розповідає про її філософську творчість, по-чоловічому сильний особистісний стрижень і фантастичну працездатність.

Попри юний вік художниці, один тільки перелік фестивалів і конкурсів, де успішно експонувалися її роботи, зайняв понад чотири сторінки.

Не танці й не тхеквондо

Першу свою роботу Аня Кашкова намалювала в чотири роки пальчиками. До слова, хто не знає, пальчиковий живопис – це окремий напрямок в мистецтві, коли як інструмент використовують не кисть і не мастихін, а пальці, цілу долоньку або її ребро.

Анна: риси до портрета
Надихає – творчість Архипа Івановича Куїнджі.
Мрії – помилуватися снігом в Антарктиді та наповнити квартиру квітами.
Подобається – подорожувати, спортивні ігри, отримувати нові враження.
Примітно – до своїх 15 років взяла участь в ілюстрації трьох книг.

Ту саму першу картинку Ані назвали «квітуче поле» і відправили на загальноміський конкурс, де вона посіла друге місце. Напевно, саме тоді батьки зрозуміли, в якому напрямку потрібно розвивати свою дитину. До цього, за визнанням мами Олени, Аннушку водили на танці й тхеквондо, але в якийсь момент стали помічати, що вона вимальовує все паперове, що попадається під руку.

Кілька років дівчинку водили в один з клубів позашкільної роботи, де вона вчилася малювати, розписувала глиняні вироби. А в десять років Аня вступила на відділення образотворчого мистецтва школи мистецтв, де її наставником стала талановитий і дуже улюблений дітьми педагог Любов Макаренко.

Творча географія

Відтоді Аня Кашкова день за днем росте як художник і бере активну участь у численних фестивалях та конкурсах в Україні та за кордоном. І завжди успішно, не було випадку, щоб її роботи не були відзначені призовими місцями. Повагу викликає тільки один перелік країн, де творчість Ані Кашкової отримало високу оцінку: Франція, Польща, Македонія, Болгарія, Греція, Грузія. Роботи Ані експонувалися в Києві – у Верховній Раді України та галереї «М-17», у Львові, Коблево, Хмельницькому, Краматорську, Дружківці, не кажучи вже про безліч артмайданчиків Маріуполя. У жовтні минулого року відбулася її перша персональна виставка «Дивовижний світ» у стінах рідної школи №41. У червні нинішнього року в юніорському складі Анна взяла участь у пленері в рамках IV Міжнародного Меморіалу імені Куїнджі. У Анни чималий досвід участі у Всеукраїнських пленерах у Львові, Коблеве, Хмільнику. Можливо, з цієї причини в якості виключення разом з дорослими художниками її запросили на пленер, який пройде в рамках Всеукраїнського проєкту «Козацькими шляхами. ДОНЕЧЧИНА» з 18 по 24 вересня в селищі Урзуф.

Настрій: багато снігу

Пріоритети в жанрах живопису в Ані – портрет, пейзаж, жанрова картина і натюрморт. Перший, схоже, їй особливо близький. Особисто мене просто зачарував виразний і дуже характерний портрет маленької дівчинки. Милуючись, як художниця експресивно і точно змогла передати настрій дитини, з подивом дізнаюся, що це вигаданий образ, а не реальна людина.

Але і з реальними героями в Ані все в порядку, вона охоче пише портрети знайомих, друзів батьків, дарує на дні народження і радіє захопленням іменинників.

На виставці в бібліотеці імені Короленка серед півсотні картин відвідувачі особливу увагу звертали на портрети «Мама з дитиною», «Дама в капелюсі» і автопортрет самої Ані. Дуже симпатичні і її пейзажі: «Приазовський степ», «Будинок Гампера», «Французький бульвар», в роботах – море, місто, квіткові поля і сільська околиця. Але найулюбленіші ті, на яких зображена сніжна зима. Аня зізнається, що це її улюблена пора року і що вона мріє побувати в Антарктиді, адже там багато снігу, тиша і простір.

Що врятує світ

Для підлітка прагнення до спокою – справа незвичайна. Але не для дівчинки, яка живе творчістю і знаходить натхнення буквально у всьому. Це не означає, що вона не ходить по землі, не вчиться у звичайній школі та не стурбована тими ж проблемами, що і всі старшокласники. Аня комунікабельна, відкрита і доброзичлива. Навіть не в самому ідеальному оточенні вміє знаходити близьких по духу людей. Улюблені предмети – малювання і фізкультура, слухає рок, дивиться бойовики та фантастику, вирощує разом з татом Олегом квіти й чудовий виноград. У світі Ані Кашкової багато любові та підтримки – вдома в сім'ї та в класі Любові Макаренко. Може тому на питання, що врятує світ, щиро та ідеалістично дівчина відповідає:

«Любов. Розуміння та чуйність. Дбайливе ставлення один до одного».

У серпні минулого року Аня Кашкова брала участь в ефірі програми «Ранок Маріуполя» на телеканалі «МТБ». Вона вже встигла взяти участь в ілюструванні кількох книг: у 2018 році – «Стежками дитинства», присвяченій знаменитому педагогу Василю Сухомлинському. У 2020 році це були «Небесні казки» маріупольчанки Наталії Спесивцевої, а в нинішньому – «Таємниці старих стін», упорядник – Оксана Стоміна.

«Мені здається, якщо людина чогось хоче, вона свого доб'ється, я, наприклад, багато бувала у Львові, вважаю його другим рідним містом і збираюся там вчитися в академії. При цьому розвиватися можу скрізь», – зізнається Анна.
«Талант – це прояв внутрішньої сили, гармонії, любові до світу, – говорить про свою вихованку Любов Макаренко. – Аннушка висловлює себе в емоціях далеко не по-дитячому. Міць їх дуже мудра, зріла – те, що має дарувати світу мистецтво. Так що початок у неї прекрасний, продовження, думаю, буде таким же».

Світлина Альбіни Баркової: Передавати емоції. Це саме те, до чого прагне Анна Кашкова, створюючи портрети реальних і вигаданих персонажів.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)