Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Місія – вступити до вишу

Людмила Єрмішина
26тра'21 10:35

У Маріуполі та Україні триває основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання знань.

Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) 2021 року в Україні стартувало, вже вдруге – з урахуванням карантинних обмежень. Настав відповідальний і напружений період не тільки для випускників нинішнього року, а й тих, хто закінчив школу раніше.

Премії – найрозумнішим

ЗНО стало обов'язковим для вступу до вишу у 2008 році, а у 2017-му випускні іспити скасували, державну підсумкову атестацію стали проводити у формі ЗНО. Щорічно в правилах проведення знань з'являється щось нове, не обійшлося без новацій і у 2021 році. Так, тепер можна здавати не чотири, а п'ять предметів, вибираючи з 13 дисциплін. І бажаючих здавати максимально допустиме число предметів виявилося досить багато.

Так, за інформацією Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти, в нашій області зареєструвалися 16 400 учасників ЗНО. З них 12 417 здають чотири предмети, 2 327 – п'ять.

З п'яти предметів чотири є обов'язковими для складання, оскільки випускникам шкіл та учням закладів профтехосвіти, які у 2021 році здобувають повну загальну середню освіту, результати ЗНО зараховуватимуться як державна підсумкова атестація.


Світлина автора: Англійська мова – затребувана. Тестування ЗНО з цього предмету в місті проходило в десяти пунктах, у тому числі в школі №10.

Перший обов'язковий предмет – українська мова або українська мова та література. На відміну від попередніх років випускники та/або абітурієнти можуть обрати – складати ЗНО з української мови або з української мови та літератури.

Математика (рівня «стандарт» або «поглиблений», в залежності від рівня, на якому вивчався предмет) стала обов'язковою з нинішнього року.

«Це нововведення ми почали роз'яснювати ще у 2019 році. Зустрічалися з вчителями, розповідали, на що повинен орієнтуватися кожен учень, а педагоги донесли цю інформацію дітям, – прокоментувала «Приазовському робочому» заступник директора Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Лащенко. - Введення дворівневого тесту вважаю правильним кроком, бо це дає більш об'єктивну оцінку знань. Логічно, що ті, хто вивчає цей предмет поглиблено, повинні отримувати завдання більш складні, ніж інші, тим більше якщо планують вищу освіту за спеціальністю, яка вимагає глибоких знань цієї дисципліни».

Третій предмет для здачі пропонується на вибір: історія України або іноземні мови (також передбачені два рівні складності). Четвертий – вибирають зі списку: історія України, біологія, географія, фізика, хімія, а також англійська, французька, німецька або іспанська мова. П'ятий предмет можна вибрати за бажанням самостійно.

Ще одне нововведення – в нинішньому році уряд планує вперше заохотити грошовою премією тих, хто краще за всіх здасть ЗНО. 30 найрозумніших випускників, які з чотирьох предметів наберуть не менше 790 балів, у тому числі 200 – за один предмет, зможуть отримати 100 тисяч гривень. Ще одна умова – абітурієнт повинен бути зарахований в поточному році до вишу.

Від одного до десяти пунктів тестування

Наймасовішим обіцяє стати, як і в попередні роки, ЗНО з української мови та літератури – цей предмет обов'язковий для вступу у всіх вишах. Як повідомила Лариса Лащенко, його збираються здавати 4393 людини, з них 1519 – тільки мова. На математику зареєстровано 4275 учасників, з яких 753 – на тести рівня «стандарт».

21 травня, в перший день ЗНО, здавали хімію, і в Маріуполі працював всього один пункт тестування. З 210 зареєстрованих учасників прийшли 152. Все пройшло спокійно, без нестандартних ситуацій. На французьку, німецьку та іспанську мови бажаючих було ще менше, також діяв один пункт – для 33 учасників, з яких четверо не з'явилися.

А ось вчора, на тестуванні з англійської мови, були задіяні 10 пунктів у всіх районах Маріуполя: його збиралися проходити, згідно зі списками реєстрації, 2446 осіб.

Всього ж в Маріуполі в нинішньому році відкриті 19 пунктів проведення ЗНО – найбільша кількість в Донецькій області.

З репетитором або без?

Вчора журналіст «Приазовського робочого» побував в одному з пунктів тестування – в ЗШ №10, опорній школі Лівобережжя. Здавати ЗНО з англійської мови туди приїхали випускники з усіх районів Маріуполя – зараз при розподілі не враховується місце проживання. Незважаючи на те, що пункт відкривався о 9:45, вже о 9 годині у дворі школи почали збиратися старшокласники, деяких привезли батьки. 

У 2021 році найбільша кількість учасників ЗНО складають українську мову та літературу і математику – предмети зі списку обов'язкових

Побоюючись, як би не запізнитися, їхали з Центрального в Лівобережний район через Кальміуський – щоб не «застрягти» в пробці на Набережній, де йдуть ремонтні роботи.

Багато прийшли ошатно одягненими – юнаки в білих сорочках, дівчата – в сукнях, костюмах. Незважаючи на безтурботний сміх, що звучав, багато хто хвилювався.

«Місяці три тому я дуже переживала, зараз вже ні. Пробне ЗНО проходила, результати трохи засмутили – проте я зрозуміла, над чим потрібно попрацювати, тим більше що час ще був, - розповіла випускниця школи №16 Ганна Іванова. - Моя мета – вступити на бюджет на спеціальність «Право». Так, там серйозний конкурс, але ще з 10-го класу знала, на які предмети потрібно робити упор. Навіть без репетитора, самостійно можна за допомогою інтернету знайти все, що потрібно для підготовки».
«Без репетитора – важче, зараз, мені здається, у всіх є репетитори. У мене їх навіть два, з математики та англійської мови, – розповів Вадим Заровний, який закінчує школу №67 і збирається вступати до Донецького юридичного університету МВС України на спеціальність «Правоохоронна діяльність». - Крім високих балів ЗНО в моєму випадку буде враховуватися також рівень фізичної підготовки, так що тренуванням теж приділяю час».

Тим, хто вивчає математику поглиблено, додаткові заняття не знадобилися. «У нас, в технічному ліцеї, і так дев'ять годин математики на тиждень, – зазначила Дарина Гайдей. - Математика мені дається легше, ніж українська мова та література, за якими я займалася з репетитором». Не дивно, що випускниця ліцею з технічним складом мислення обрала спеціальність «Архітектура».

Після відкриття пункту перед входом вишикувалася довга черга: перевірка документів займала більше часу, ніж вимірювання температури. 

«Карантинні обмеження як і минулого року: під час тестування в аудиторії можуть перебувати до 15 учасників та два інструктори. Стежимо, щоб у всіх були маски, в кожному класі встановлені санітайзери для обробки рук. Кожному учаснику ЗНО буде вимірюватися температура – не через рамку температурного скринінгу, а вручну – так надійніше, - прокоментувала заступник директора школи №10 Тетяна Загорулько. - У холі учасників розподіляють по групах і ведуть в їх класи».

Після оголошення результатів ЗНО можна буде судити, як вплинула дистанційна освіта на знання.

«Дослідження підтверджують, що дистанційна освіта має негативні наслідки на результати навчальних досягнень. Є кілька країн, які однозначно стверджують, що втрати великі та нерівномірні, – коментувала заступник директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко. - В учнів початкової школи проблеми більші, ніж у старшої, бо їм насамперед необхідно отримати вміння вчитися, і це дуже складно зробити дистанційно. Також великі втрати в навчальних досягненнях у дітей з малозабезпечених сімей, тому що дистанційна освіта проходить насамперед завдяки всіляким гаджетам».



Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)