Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Довіряй, але перевіряй

Людмила Кудріна
19лют'21 12:30

Запис у трудовій книжці для стажу не має значення, якщо не сплачуються страхові внески.

Одна з головних проблем, з якою вже зіткнулися і ще зіткнуться тисячі українців, - відсутність необхідного стажу для призначення пенсії. Що важливо знати?

Акценти змістилися з початку пенсійної реформи

«Чому мені не зарахували стаж за кілька років? Адже я ж працював, ось і запис у трудовій книжці є!» - «Тому що за ці роки роботодавець не платив за вас страхові внески». Такі діалоги - не рідкість у відділеннях Пенсійного фонду.

Трудова книжка свого часу була головним документом, що підтверджує стаж. Акценти змістилися з 1 січня 2004 року - з початком пенсійної реформи.

Справа в тому, що за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж починаючи з 1 січня 2004 року - це період, за який сплачено страхові внески. Тобто до цього моменту стаж підтверджується записом у трудовій книжці, а з 2004 року він відбивається в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування у вигляді внесків, сплачених за кожен місяць.

Таким чином, до пенсії зараховується лише той період стажу, за який страхові внески були сплачені. Від стажу безпосередньо залежить розмір майбутньої пенсії. І не тільки це. Надання допомоги при тимчасовій втраті працездатності, допомоги по безробіттю також залежить від наявності страхового стажу.

Як працівнику перевірити роботодавця?

Мінекономіки України підготувало інструкцію на предмет того, як працівникові самостійно перевірити, чи платить роботодавець за нього страхові внески.

«Важливо підкреслити, що запис у трудовій книжці не є підставою для автоматичного зарахування даного періоду трудової діяльності до страхового стажу. Згідно із законодавством України, до пенсії зараховується лише той період, за який було сплачено страхові внески», - наголошується в роз'ясненнях Мінекономіки.

Сьогодні кожен працівник на порталі Пенсійного фонду України може самостійно перевірити, наскільки сумлінно платить за нього страхові внески роботодавець і який період трудової діяльності зарахований до його страхового стажу.

На порталі можна отримати всю інформацію про стаж, суму внесків, розмір заробітної плати. Крім цього, можна подати заявку на отримання пенсії при досягненні відповідного віку та наявності стажу. Портал ПФУ доступний цілодобово за посиланням: https://portal.pfu.gov.ua. Причому вийти на портал можна встановивши додаток на смартфоні, що працює на системі Android або IOS.

Є кілька способів авторизації на порталі. Перший і самий прагматичний, який відкриває доступ до електронних послуг не тільки ПФУ, а й багатьох інших, а чим далі, тим їх буде більше в нашому діджиталізованому світі: необхідно отримати електронний цифровий підпис (ЕЦП). Традиційний шлях: звернутися за ЕЦП до Державної податкової служби. Але не виключено, що доведеться записуватися в чергу. Набагато швидше і зручніше, що називається не встаючи з дивана, отримати ЕЦП в сервісі «Приват24» від державного ПриватБанку.

Зареєструватися на порталі Пенсфонду можна також за логіном і паролем, отриманим в управлінні ПФУ, куди слід звернутися, прихопивши з собою паспорт, ідентифікаційний код і заповнивши заяву.

Є ще й третій варіант: ідентифікація в сервісі ID GOV UA, який включає в себе ідентифікацію за ЕЦП, мобільну (Mobile ID) або банківську (Bank ID).

В інструкції Мінекономіки зазначається, що портал ПФУ надає послуги кожній людині індивідуально та працює з дотриманням вимог щодо захисту інформації.

Один із сервісів - «Електронна трудова книжка». Він дозволяє не тільки побачити відомості про свою трудову діяльність за даними звітних відомостей роботодавця. Тут також міститься інформація про сплачені страхові внески з 2000 року, а в окремих випадках - і з 1998-го.

На порталі можна налаштувати безкоштовний сервіс SMS-інформування, щоби потім кожен місяць на мобільний телефон або e-mail отримувати короткі повідомлення про те, зарахований чи ні єдиний соціальний внесок підприємства, на якому працює людина, і який їм зароблений особистий страховий стаж. Підключити цей сервіс можна також у відділенні ПФУ.

Навіть у тому випадку, якщо в людини відсутній доступ до інтернету, переглянути свій страховий стаж все-таки можна. Для цього необхідно взяти паспорт, ідентифікаційний код і звернутися до відділення ПФУ за випискою з Реєстру застрахованих осіб. А в ній - всі відомості про трудові відносини.

Треба відзначити, що в Маріуполі все більше молоді у віці 30+ і навіть більш ранньому воліють контролювати свій страховий стаж із перших кроків на робочому місці, а то й зі студентської лави. Аж надто багато історій, близьких і далеких, про те, як людина працювала-працювала, але нічого не заробила. Хочеться, щоби таких історій було якомога менше.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)