Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

Інвестиції стимулюють розвиток Маріуполя

Людмила Кудріна
28січ'22 11:06

Залучені кошти дають змогу освоїти великомасштабні проєкти

Основна дискусія на сесії міської ради 26 січня стосувалася інвестиційних кредитів, що залучаються для розвитку Маріуполя.

Окупність та економія ресурсів

Інвестиційні кредити досить широко застосовуються у бізнесі як один із найбільш прийнятних варіантів для модернізації інфраструктури. Але як тільки мова заходить про інвестиційні кредити для міста на найвигідніших умовах, тут же є охочі посудачити на цю тему.

Міжнародний кредитний рейтинг Маріуполя як найпрозорішого з українських міст дозволяє залучати фінансові ресурси на найвигідніших умовах.
Чергова хвиля піднялася на сесії міськради 26 січня. Окремих депутатів хвилювало, що Маріупольська міська рада отримала кредитів на загальну суму понад 135 мільйонів євро. Яким буде навантаження на бюджет? Крім того, термін погашення кредитів виходить за межі каденції цього депутатського корпусу.

Міський голова Вадим Бойченко зазначив: «Усі кредити, які бере міська рада, є інвестиційними. Чому? Тому що вони окупаються та несуть у собі інвестиційну складову».
За словами мера, єдиним неокупним проєктом є кардинальне оновлення комунального транспорту: «Цей проєкт має винятково соціальну спрямованість. Придбаний транспорт працює ефективно, на рівні європейських країн, ми плануємо й надалі розвивати цей напрямок, збільшуючи з кожним роком кількість та підвищуючи частку електротранспорту. Усі інші проєкти – інвестиційні».

Міський голова навів конкретні приклади. Серед них – проєкт модернізації вуличного освітлення. На маріупольських вулицях на відміну від інших населених пунктів уночі не вимикається світло. Витрати з міського бюджету сьогодні складають близько 100 млн грн на рік. Після реалізації проєкту, коли буде повністю замінено вуличне освітлення, витрати скоротяться до 30 млн грн.

«Це колосальна економія, за рахунок якої вже не міський бюджет, а комунальне підприємство «Міськсвітло» зможе віддати позикові кошти. Вони дозволять швидко стабілізувати ситуацію на тлі сьогоднішнього зростання вартості енергоносіїв. Це вивірене, економічно обґрунтоване рішення, яке було ухвалено міською радою», – наголосив Вадим Бойченко.

Мер закликав опонентів «не спекулювати та не перекручувати» на темі кредитів.

Один із прикладів інвестиційної складової пов'язаний із прийнятим на сесії рішенням міськради про створення комунальної енергосервісної компанії «Маріуполь ЕСКО». Для енергомодернізації 40 муніципальних будівель, що належать до галузей освіти, охорони здоров'я та культури, залучається кредит Європейського банку реконструкції та розвитку, який супроводжується грантами, тобто безоплатним фінансуванням від Європейського фонду енергоефективності. Сума грантів – 4 млн євро. Таким чином, витрати Маріуполя з обслуговування відсоткових ставок стають нульовими.

Комунальні підприємства повертають кошти самостійно

Розгорнуту інформацію надав депутатському корпусу заступник міського голови Сергій Орлов. За його словами, Маріуполь має лише один борг із кредитів – на придбання транспорту.

«Транспортний кредит насправді не окупається безпосередньо з фінансової точки зору. Але він окупається через задоволеність населення, комфорт та здатність міста навіть за умов пандемії забезпечити необхідну потребу у перевезеннях городян. Усі інші кредити взяті під місцеву гарантію міської ради, яка може як використовуватися, так і ні. Комунальні підприємства, як «Маріупольміськводоканал» наприклад, самостійно повертатимуть позику, не залучаючи кошти міського бюджету», – розповів Сергій Орлов.
На сесії депутати ухвалили програму управління бюджетними ризиками на 2022 рік. Така сама програма діяла і торік. З цього приводу заступник мера зауважив: «Це виважене рішення, і є впевненість щодо можливостей як міського бюджету, так і комунальних підприємств вносити необхідні платежі за кредитами. Нас дуже ретельно перевіряє Міністерство фінансів України, і, якби були хоч якісь сумніви в тому, чи може Маріуполь обслуговувати як пряму позику, так і місцеву гарантію, ми ніколи не отримали б узгодження Мінфіну. Кожна позика та кожна місцева гарантія отримує погодження Міністерства фінансів».

Сергій Орлов також нагадав, що Маріуполь отримав та підтвердив міжнародний кредитний рейтинг на рівні найбільших міст України – Києва, Харкова, Львова, що зміцнює позиції міста для залучення інвестиційних коштів та обслуговування як прямих боргів, так і місцевої гарантії.

Головна мета – підвищення комфорту маріупольців

Депутати виступили на підтримку фінансової моделі управління містом.

Зокрема, Андрій Федай розповів: «Кредитний рейтинг Маріуполя як найпрозорішого міста в Україні значно вищий, ніж у країни загалом. Це дозволяє отримувати досить дешеві та цікаві кредити. Нашим дітям їх не доведеться віддавати, як дехто спекулює. Це завдання комунальних підприємств, які стають прибутковими на основі економії, одержаної за рахунок залучення інвестиційних кредитів та запровадження прогресивних технологій».
Депутатка Христина Ходаріна вважає: «У сьогоднішній складній зовнішньополітичній ситуації Маріуполь мусить своєю роботою показати, що ми відкриті до інвестицій і готові співпрацювати з провідними європейськими фінансовими організаціями. Наші міжнародні партнери вже оцінюють результати роботи муніципалітету досить високо».
Резюмуючи підсумки дискусії, Вадим Бойченко наголосив: «Маріуполь залучає інвестиції виключно з однією ключовою метою – щоби комунальні підприємства працювали більш ефективно для підвищення комфорту життя маріупольців».


Світлина Аліни Комарової: Маріуполь – найпрозоріше з українських міст. Високий міжнародний рейтинг дозволяє муніципалітету залучати інвестиційні кредити на найвигідніших умовах.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)