Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

«Концепція» свободи творчості

Олег Рисьєв
12лют'21 12:00

У лютому незалежний театр авторської п'єси відзначив дворіччя з дня свого заснування.

Нещодавно театр «Концепція» відкрив новий сезон, щоб знову говорити з глядачем у камерному форматі про важливе, складне і болюче. У репертуарі «Концепції» на лютий вже знайомі глядачам психологічна драма «Страхи в стилі ню» (6 і 27 лютого), трагікомедія «Рентген усміхнених сердець» (19 лютого) і фантасмагорія «Другий шанс» (13 і 23 лютого). У планах - нові теми та художні рішення. Але історія нового сезону починається з наших старих страхів.

Оголюючи свої страхи на сцені

Психологічна драма «Страхи в стилі ню» відкрила сезон «Концепції». Показ відбувся в будівлі Маріупольської камерної філармонії 6 лютого і повториться 27-го.

Вистава переносить глядача в звичайний багатоквартирний будинок, де розгортаються історії мешканців та гостей трьох квартир. Молода подружня пара: чоловік-тиран і дружина, скута страхом залишитися одною з дітьми. Ветеран війни, що страждає від посттравматичного синдрому, дружина і син якого не можуть, не хочуть або просто бояться зрозуміти його переживання. Подруги-студентки, які знімають квартиру: одна боїться відмови коханого, інша – бути матір'ю.

Перед глядачем оголюються наші глибинні страхи: самотності, нового болю, невідомості. Герої промовляють їх подумки, і монолог відбувається на екрані, розташованому в глибині сцени. Потім, наважившись, говорять один з одним. І неявно - з глядачем, адже коли до акторів можна доторкнутися рукою, неможливо залишитися непричетним до їхньої історії. У цьому вся магія і чарівність камерного театру.

Автор п'єси, Олексій Гнатюк, каже, що ідея вистави прийшла до нього спонтанно і виросла в ціле дослідження природи людських страхів. 

«Самотність, втрата близької людини, нереалізованість - це те, чого боїться або боявся кожен, - каже режисер. - Але ми, театр і герої нашої п'єси, ми не боїмося заглянути своїм страхам в очі, оголити їх і пропонуємо глядачеві зробити те ж саме. Адже часто, щоб знайти в собі сили впоратися зі страхом, досить вимовити його вголос, поговорити з кимось із близьких».
Нові стіни та сцени

Театр авторської п'єси «Концепція» - відносно молодий колектив, заснований в лютому 2019 року Олексієм Гнатюком. Сьогодні він художній керівник театру, режисер і автор більшості п'єс. За його словами, приблизно половина акторів трупи має професійну освіту, інша половина - це випускники курсів акторської майстерності.

«Все почалося з невеликої студії, куди будь-який бажаючий міг прийти, щоб освоїти акторську майстерність і сценічну мову, - згадує Олексій. - Потім я написав свою дебютну п'єсу «Рентген усміхнених сердець». І вже після цього ми створили незалежний театр».

Режисер розповідає, незалежність театру дає свободу піднімати будь-які питання та теми. Але зворотна сторона свободи - фінансові труднощі.

«По-перше, ми нерідко беремо участь у грантових програмах, - зазначає Олексій Гнатюк. - По-друге, паралельно з театром діють курси акторської майстерності для дітей і дорослих і курси ораторської майстерності».

Це дозволило колективу перебратися з цокольного поверху будинку на вул. Георгіївської, де театр розташовувався з моменту відкриття, на нове місце. Тепер «Концепція» проводить репетиції та покази в будівлі Маріупольської камерної філармонії в підвальному приміщенні, куди веде вхід зі зворотного боку будівлі.

«Обживалися ми тут близько чотирьох місяців, - каже Гнатюк, - з вересня до груденя минулого року робили ремонт, приводили приміщення до ладу. Робота була масштабною, займала майже весь час, тому восени у нас показів як таких не було, крім участі в фестивалі «Маріуполь театральний» і постановки оперно-театрального спектаклю «Дон Жуан» за Моцартом. А в грудні після відкриття на новому місці поставили прем'єру - "Другий шанс"».

Наступного разу театр був поставлений на паузу в січні після оголошення локдауна. Актори продовжували зустрічатися онлайн і начитувати текст, обговорювати деталі майбутніх вистав.

Театр надії

Серед планів художнього керівника - відкрити набір у групу естрадно-джазового вокалу в студії при театрі. Також «Концепція» планує значно оновити репертуар.

«По-перше, зараз я веду перемовини з кількома відомими українськими драматургами, щоби вони написали п'єси українською мовою саме для нашого театру, які більше ніде не ставилися б, - ділиться Олексій Гнатюк. - По-друге, ми плануємо поставити «Портрет Доріана Грея» Уайльда й обов'язково поставимо в класичному варіанті спектакль про життя Моцарта "Амадей"».

«Доріан Грей», за словами Гнатюка, задумується як грандіозний і технічно складний спектакль. Героя режисер перенесе в наш час і зіштовхне з чи не головною проблемою сьогодення - пересиченням інформацією і задоволеннями в віртуальному світі.

Усі спектаклі «Концепції», на думку її керівника, об'єднує одна спільна риса: «Надія. Про неї ми говоримо, в ній наш головний посил. Як і будь-який по-справжньому творчий колектив, ми відгукуємося на проблеми сучасності, але завжди проносимо одну думку. Всі наші спектаклі закінчуються позитивно, і це не дешевий спосіб підкупити глядача, а початкова установка, головний меседж «Концепції». Ми даємо героям наших п'єс шанс виправити себе, надію на спокутування помилок і новий початок. І добре, якщо глядач, охоплений тією чи іншою проблемою, піде з нашої вистави не тільки з купою вражень, а й з думкою: "Якщо головний герой зміг змінитися, то і я зможу"».


Світлина автора: Те, що хвилює та мучить усіх. Історії героїв «Страхів в стилі ню» протікають і перетинаються в одному багатоквартирному будинку, куди глядач заглядає через вікна квартир

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)