Всього лише місяць тому Наталія Букрєєва за розпорядженням Президента України Володимира Зеленського була призначена на посаду голови Маріупольської районної державної адміністрації Донецької області. У прес-клубі «ПР» наша сьогоднішня співрозмовниця відповіла на запитання журналістів про специфіку роботи та основні завдання в умовах децентралізації влади в Україні.
- Наталія Олександрівна, судячи з питань наших читачів, досі не всі маріупольці розуміють різницю між районними адміністраціями міської ради - Кальміуською, Лівобережною, Приморською, Центральною - і Маріупольською районною державною адміністрацією. У чому специфіка Маріупольської РДА?
- Відмінність Маріупольської районної держадміністрації полягає в тому, що це державний орган, а не виконавчий орган місцевого самоврядування, як райадміністрації міської ради. Маріупольська РДА створена постановою Кабінету міністрів України. Кадрові призначення проводяться державною владою. Все, що стосується структури, штатної чисельності, оплати праці, регулюється постановами уряду.
Спеціальний закон про місцеві державні адміністрації на цей час розглянуто парламентом у першому читанні, ми очікуємо його прийняття і вступу в дію, що дозволить остаточно врегулювати наші повноваження.
- Маючи за плечима досвід роботи глави колишньої Мангушської РДА, ви можете порівняти, наскільки урізані ці повноваження, але в той же час законопроєкт надає новоствореним адміністраціям потужні важелі впливу. Які?
- Раніше однією з основних функцій РДА було управління спільною власністю громад району - тобто районними об'єктами охорони здоров'я, освіти, культури. На сьогодні в зв'язку з реформою децентралізації і створенням об'єднаних територіальних громад ці повноваження передані безпосередньо громадам, а їх в нашому районі п'ять: Маріупольська міська, Мангушська, Нікольська, Сартанська селищні та Кальчицька сільська ОТГ. Таким чином, на сьогодні Маріупольська РДА не курирує ці об'єкти, всі вони знаходяться в управлінні громад. Новий напрямок нашої діяльності - контроль за прийняттям рішень органами місцевого самоврядування на їх відповідність Конституції та законодавству України. Таких, як рішення сесій та виконавчих комітетів, розпорядження глав громад, накази структурних підрозділів. У тому випадку, якщо буде простежуватися порушення законодавства, районна державна адміністрація зможе виносити припис. Якщо громада не погоджується усунути порушення, то далі це питання вирішується в судовому порядку. У зв'язку з новими функціями буде змінюватися сама структура РДА та зміцнюватися відповідними відділами.
- А який на сьогодні штат і чи укомплектований він фахівцями?
- Згідно з постановою уряду, загальна штатна чисельність визначена для Донецької області в цілому, а далі обласна держадміністрація розподілила її за районами. На Маріупольську РДА виділена 121 штатна одиниця, з них 60 - це управління соціального захисту населення.
У структурі РДА також утворені фінансове управління, служба у справах дітей та архівний відділ з правом юридичних осіб.
У зв'язку з тим, що Маріупольський район - один з найбільших на території області, передбачаються перший заступник і два заступники голови РДА, кожен з яких буде опікуватись певним напрямом. На першого заступника покладаються фінансові питання, управління економіки, АПК, взаємодія з органами місцевого самоврядування. Кожен заступник буде закріплений за певною територією району. Що стосується фахівців Маріупольської РДА, то штат комплектується, в тому числі за рахунок переходу співробітників колишніх Мангушської і Нікольської РДА. При цьому колишні управління соцзахисту територіально залишаються на місцях, але вже у складі Маріупольської РДА. Надалі набір фахівців буде проходити на конкурсній основі.
- Чи має райдержадміністрація якісь дозвільні функції: наприклад, видачі дозволів на використання водойм?
- Ця функція залишається за районною радою - укладання договорів на оренду та отримання доходу від орендної плати до районного бюджету. Що стосується інших дозвільних функцій, в тому числі такої найважливішої, як надання земельних ділянок, то вони передані на рівень місцевих громад.
- Якщо говорити про розвиток курортної зони, то величезний шар роботи пов'язаний з детінізацією бізнесу. Навіть минулого літа, в період карантинних обмежень, в тому ж Урзуфі було не проштовхнутися від курортників, які залишають свої гроші приватним готелям, закладам громадського харчування та розваг, крамницям, торговцям на ринках. А скільки ж бізнес заплатив до бюджету?
- Мало, але все ж, як показав період карантину, 2020 року підприємці реєстрували свій бізнес частіше, ніж раніше. Можливо, це було пов'язано з бажанням скористатися компенсаторними механізмами, запропонованими державою. Проте близько 50% бізнесу перебуває в тіні. Завдання райдержадміністрації я бачу в тому, щоб спільно з податковими органами і за активної участі самих громад стимулювати місцевий бізнес до виходу з тіні. Крім цього, нові повноваження РДА дозволяють контролювати процес прийняття рішень селищною радою про виділення ділянок в курортній зоні на відповідність законодавству і в разі необхідності опротестовувати їх у суді.
Залишається гострою проблема з базами відпочинку, які належать власникам, зареєстрованим на тимчасово непідконтрольній території. Податки не платяться, у деяких сплив термін договорів, і ніхто переукладати їх не буде. Вирішувати такі питання в судовому порядку, коли мова йде про власність, досить складно. Для початку потрібно хоча б знайти відповідача.
Врегулювати проблему в інтересах громад можна на законодавчому рівні. На сьогодні велика кількість баз на узбережжі просто зруйнована, і це почалося не в 2014 році, а значно раніше, коли підприємства, колишні власники баз, банкрутували і ділянки приходили все в більший занепад.
Необхідно встановити законодавчо: якщо власником не виконуються зобов'язання зі сплати податків та благоустрою території, то ділянка повертається в комунальну власність. Тоді у громади з'явиться можливість виділити цю землю тому, хто буде нею займатися, створювати нові робочі місця і приносити доходи в бюджет.
На сьогодні у нас є дві колишні дитячі здравниці, в Урзуфі та Юр'ївці, які облдержадміністрація має намір оформити в свою комунальну власність, привести до ладу і відкрити для дітей.
- Як показує практика Маріуполя, одним з головних інструментів розвитку громади є наявність стратегії. А як щодо Маріупольського району?
- На сьогодні з усіх п'яти громад, що входять до складу району, тільки Маріуполь має стратегію розвитку. Всі інші поки над цим не замислювалися, але ми будемо їх до цього підводити і на підставі стратегій розвитку громад вибудовувати стратегію розвитку Маріупольського району. Це вкрай необхідний документ, який дозволить залучати додаткові фінансові ресурси і спрямовувати їх на підвищення якості життя громад Маріупольського району.
- Ви активно виїжджаєте на місця, спілкуєтеся безпосередньо з громадами району, які найбільш гострі проблеми порушують люди?
- Зараз під пильною увагою прифронтові населені пункти Сартанської ОТГ - Лебединське, Бердянське, Чермалик. Стоїть завдання: обстежити будинки, які постраждали внаслідок бойових дій, а з 1 квітня розпочати роботи з відновлення цих будинків.
Є державна програма, згідно з якою облдержадміністрація закуповує будівельні матеріали. Для відновлення будинків залучаються співробітники ДСНС, тому що територія вважається небезпечною і допуск є тільки у них. Ми повинні будемо розселити співробітників ДСНС або забезпечити паливом, щоб вони могли дістатися місця роботи, а також надати їм харчування.
Відновлюватимуть здебільшого дахи, зруйновані під час обстрілів. Торік такі роботи вже проводилися, але, оскільки прифронтові села належали до Волноваського району, цим займалася Волноваська РДА. Цьогоріч роботу продовжить Маріупольська РДА, ми збираємо заяви від домовласників, складаємо акти і будемо подавати заявки в обласну держадміністрацію для придбання будматеріалів.
- Чи будуть відновлювати будинки в Широкиному?
- Поки, на жаль, ні, оскільки село розташоване безпосередньо на лінії розмежування.
- А хтось із потерпілих вже скористався компенсацією від держави за втрачене житло в сумі до 300 тисяч гривень?
- Так, звичайно, виплати почалися ще минулого року і зараз тривають. Причому не лише широкинці, а й мешканці села Бердянського під Широкиним подають заяви на отримання компенсації.
- Чи можуть господарі відновлюваних будинків розраховувати і на отримання компенсації?
- Ні. Коли подається заява про компенсацію, мається на увазі, що людина передає своє житло державі, а йому компенсуються втрати. Що стосується заяв на відновлення будинків, то ми їх розбили на категорії. В першу чергу підлягатимуть відновленню ті будинки, в яких проживають люди: самотні пенсіонери, багатодітні сім'ї.
Друга черга - це ті, хто не проживають на даний момент, але хочуть повернутися в свої будинки.
- А чи багато заявок на відновлення?
- Достатньо багато. У Чермалику - 49 заявок, Бердянському - 6 і Лебединському - 20. Незважаючи ні на що, люди хочуть повернутися у свої будинки і деякі вже повернулися. Серед них навіть ті, хто працює в Маріуполі і тимчасово проживав у місті. Причина проста: дорого платити за квартиру.
- Серед актуальних проблем розвитку Маріупольського району - транспортне сполучення. Які перспективи?
- Після формування відділу ЖКГ райдержадміністрації ми запитаємо від громад їхні пропозиції щодо подальших пасажирських маршрутів: якими вони бачать доступність, затребуваність і графік руху. Серед повноважень РДА - проведення тендерів із закупівлі послуг перевезення пасажирів та контроль за дотриманням зобов'язань перевізниками.
- Які внутрішньорайонні дороги включені до президентського проєкту «Велике будівництво»?
- До «Великого будівництва» включений проєкт капітальної реконструкції об'їзної дороги Маріуполь - Мелекіне. Торік почалися роботи на ділянці, де дорога провалилася через зсуви. Був знятий грунт, завезена глина, встановлені труби, що скидають воду. До кінця цього року планується завершити будівництво дороги повністю - все 3,8 кілометра.
- А в подальшому буде виходити РДА з пропозиціями на державний рівень про спільне фінансування ремонту доріг в курортній зоні?
- Безумовно, ми будемо виходити з пропозиціями, що стосуються доріг на узбережжі, зокрема дороги Маріуполь - Урзуф. Спочатку вона була включена урядом у план на 2021 рік, але на сьогодні ми її не бачимо в переліку. До нього увійшла дорога Маріуполь - Бердянськ з включенням районної ділянки від Маріуполя до Мангуша через Комишувате. Там вже почався ремонт, і цьогоріч планується відремонтувати близько 15 кілометрів.
Світлина Аліни Комарової: Сильні громади - процвітаючий район. Наталія Букрєєва забезпечить координацію дій місцевих рад.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)