Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Меню від Клопотенка по-маріупольському

Людмила Єрмішина
21січ'22 11:01

У школах міста почали перевіряти, як годують дітей у навчальних закладах

Меню у шкільних їдальнях зараз одна з найгарячіших тем серед батьків не лише у Маріуполі, а й у всій Україні. З одного боку, меню стало корисніше, з іншого боку – воно все-таки значно змінилося порівняно з минулими роками, і нові страви не для всіх дітей звичні. Враховуючи інтерес до цієї важливої ​​теми, департамент освіти Маріупольської міськради проводить моніторинг організації харчування учнів. Минулого вівторка така перевірка за участю батьків відбулася у школах №36 та 29.

Єдина школа триразового харчування

Мета моніторингу – оцінити, як дотримуються графіку харчування, санітарних норм, технології приготування страв, їхня відповідність нормам, прописаним у постанові №305 Кабінету міністрів України. Нагадаємо, нові норми харчування стосуються як шкіл, так і дошкільних навчальних закладів, а також дитячих закладів оздоровлення. Вони передбачають обмеження кількості солі та цукру, жирів, заборону на ковбасні, кондитерські вироби, консерви. Зменшено норми споживання хліба та картоплі, збільшено кількість споживання молока та кисломолочних продуктів, м'яса, риби, круп та бобових.

Культура харчування – те, що має формуватися задовго до того, як дитина почне відвідувати дитячий садок чи школу, зазначають фахівці
Школа №36 – єдина у Маріуполі, де навчаються лише початкові класи. Учні перебувають у закладі повний день, харчування тут триразове, тому меню – підвищена увага. Як переконалися учасники моніторингового рейду, в якому були представники департаменту освіти, батьківського комітету, засобів масової інформації, годували дітей відповідно до затвердженого меню, страв, приготовлених згідно з технологічними картами, порції відповідали затвердженому обсягу та були теплими, свіжоприготовленими.

«Особливих проблем зі звиканням до нового меню у мого сина не виникло, – поділилася думкою мама учня четвертого класу школи №36 Тетяна Кирилаш. - Ми і вдома намагаємося дотримуватися принципів здорового харчування, їмо більше овочів, фруктів. Син харчується в школі тричі на день, і голодним не приходить. Отже, вважаю, що харчування збалансоване, але головне – дитині подобається».

Замість висококалорійних борошняних виробів прийшла велика кількість салатів – овочевих та фруктових, двічі на тиждень у меню з'являється сік, розповіла співробітниця харчоблоку школи Євгенія Жарук. Запіканки хоч і готуються з меншою кількістю цукру, подаються зі сметанними та фруктовими соусами та подобаються дітям. "На ура" йде й гороховий суп з грінками. За словами кухаря, на чай із мелісою, але без цукру, скарг від дітей не надходило. Що ж до процесу приготування, то він ненабагато відрізняється.

Аромат трав замість солі та цукру

У школі №29 їдальня годує учнів за новим меню вже два тижні. Навіть за такий короткий час, за спостереженням кухарів, можна вже говорити про страви-фаворити.

«Дітям подобається різотто з овочами, фрикадельки. Картоплю подаємо лише раз на тиждень. Запечену їдять краще, ніж картопляне пюре, – розповіла завідувачка виробництва школи №29 Надія Ракитянська. – Солі та цукру додаємо менше, зате використовуємо спеції – орегано, паприку. До чаю додаємо липу або мелісу».

Маріупольчанка Марина Голік, у якої в школі №29 навчаються син-першокласник і дочка-дев'ятикласниця, зазначила, що обидві її дитини харчуються в школі, а не беруть їжу з дому.

«Старша донька займається танцями, стежить за здоровим харчуванням, але не відмовляється від харчування у шкільній їдальні. Молодший також не скаржиться. Думаю, у нашому випадку великої різниці між тим, що діти їдять удома та в школі, все-таки немає. Ми ж хочемо, щоб було не просто смачно, а й правильно, корисно».

Перехід поетапний

Перший етап оновлення меню стартував ще з 1 вересня 2021 року, а тепер з початку 2022 року в меню з'явилися нові страви в новій подачі. На цьому трансформація шкільного харчування не закінчиться – у майбутньому воно має стати ще кориснішим.

«Зараз, під час адаптаційного періоду, у наших школах діє збірне меню: у ньому залишилися страви, які були раніше, є й нові, із рецептурної збірки Євгена Клопотенка», – прокоментувала головна спеціалістка департаменту освіти міськради Алла Хаджинова.

П'ять шкіл Маріуполя почали впроваджувати нове меню ще з початку нового навчального року, і за цей час скарг від батьків до департаменту освіти не надходило. Фахівчиня пояснює це тим, що передбачений тривалий адаптаційний період – наприклад, кількість солі та цукру, що додаються до страв, буде скорочуватися поступово, протягом трьох років. Компоти, чай і какао, згідно з вищезгаданою ухвалою, тепер готують без цукру.

Як зазначила директорка ліцею-школи №48, депутатка міськради Лілія Борисенко, змінюються не лише принципи організації шкільного харчування, а й завдяки сприянню міської влади покращується і технічна база харчоблоків. Вона навела приклад шкіл №15 та 47, де нові страви готують на новому обладнанні та результат – смачне, різноманітне та корисне меню.

«Крім того, міська рада ініціює навчання кухарів, щоб підвищити їхню кваліфікацію», – зазначила Лілія Борисенко. І додала, що щеплювати культуру харчування необхідно не лише у школах, а й у сім'ях.


Світлина прес-служби міської ради: Приємного апетиту! Маріупольські школярі вже оцінили нове меню з різноманітними та корисними стравами.




Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)