Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

На піку викликів: досягнення миру та піднесення економіки

Людмила Кудріна
24гру'21 10:54

Народний депутат України Сергій Магера – про підсумки минулого та перспективи нового року

В інтерв'ю для «Приазовського робочого» народний депутат України Сергій Магера визначив свою позицію щодо головних викликів, що стоять перед нашою країною.

Політика не повинна тяжіти над економікою

– Сергію Васильовичу, завершується 2021 рік: що ви вважаєте його головними висновками з погляду інтересів ваших виборців?

– Виборців у Маріуполі насамперед цікавлять два головні питання, від вирішення яких залежить добробут кожної людини, – це питання миру та економіки.

На жаль, за 2021 рік ми практично не просунулися до досягнення миру на Сході України. Мінські угоди зайшли в глухий кут, і день сьогоднішній диктує навіть більше викликів, ніж будь-коли за останні два з половиною роки.

- У чому, на вашу думку, найбільшою мірою проявляється сьогодні енергетична криза?

– Україна сьогодні у своїй енергетичній безпеці практично на 100% залежить від «небесної канцелярії». Якщо холодна зима у лютому триватиме хоча б два-три тижні, то може вистачити запасів вугілля та газу. А електроенергія, що виробляється на вугіллі, не зможе бути вироблена в необхідних обсягах.

Це може призвести до централізованих віялових відключень електроенергії для міст і виробництв. Так уже було наприкінці 1990-х – на початку 2000-х років, коли на рівні Кабінету міністрів України ухвалювалися рішення про обмеження у денному споживанні електроенергії та про переведення підприємств на роботу в нічний час для зняття пікових навантажень.

«Перспективу для покращення ситуації в Україні міг би дати уряд національної згоди», - Сергій Магера, народний депутат України
Крім цього, до лютого почнуть проявляти себе повною мірою наслідки зростання вартості газу для підприємств. Вже сьогодні ринкова ціна сягає 35 000 – 40 000 гривень за тисячу кубометрів газу, і деякі підприємства, зокрема пов'язані з виробництвом хліба та цукру, змушені призупинити свою діяльність, оскільки не зводять кінці з кінцями.

Певні політичні сили можуть скористатися економічною ситуацією всередині країни, щоб спровокувати політичну кризу, а це найбільше небажано. Тому що за політичною кризою в нашій країні зазвичай слідує загострення протистояння. У сьогоднішній ситуації це може стати приводом для втручання інших країн і насамперед Росії. Це велика загроза та виклик.

Щоб запобігти подібному сценарію, низка європейських партнерів України вже уклала прямі договори на постачання газу з Росією за цінами, в рази меншими, ніж ті, які очікують на Україну. Це найяскравіший приклад того, як економіка домінує над політикою та диктує їй свої умови.

В Україні замість того, аби підтримати конкурентоспроможність вітчизняної економіки, ухвалюється так званий антиолігархічний законопроєкт №5600, який насправді б'є не лише по великому бізнесу. Він збільшує податковий тиск на всіх підприємців.

Ціна питання

– Які перспективи відкриває ухвалений парламентом Закон «Про Державний бюджет України на 2022 рік»?

– Моя поправка до законопроєкту полягала в тому, щоб при розрахунку так званої реверсної дотації, а насправді вилучень із бюджету Маріуполя до державного бюджету, враховувалися представники Збройних сил України, які мешкають у нашому місті. Ціна питання: 40 мільйонів гривень, які потрібно було залишити Маріуполю. Проте Кабмін поправки не розглянув, а представники «Слуг народу» у бюджетному комітеті вигадали таке собі «ноу-хау» та написали: «Враховано частково». Внаслідок вилучення залишилися на рівні 435 мільйонів гривень.

Закладене у Держбюджеті на 2022 рік зростання головних соціальних стандартів, таких як мінімальна пенсія та мінімальна заробітна плата, жодним чином не компенсує інфляцію – навіть планову, не кажучи вже про ту, що відбудеться фактично у зв'язку з різким подорожчанням товарів та послуг.

З цих причин я не підтримав Держбюджет-2022. Дуже сподіваюся, що «Слуги народу» у бюджетному комітеті та Мінфіні правильно зрозуміють мою позицію та не залишать маріупольські округи без фінансування з фонду соціально-економічного розвитку. У 2021 році з цього фонду Маріуполь отримав 30 мільйонів гривень, які у повному обсязі використано на двох дуже важливих об'єктах – капітальній реконструкції школи №15 та дитячого садка №110. Чи утримають «Слуги народу» свою обіцянку рівномірно фінансувати всі виборчі округи, можна буде побачити у травні 2022 року.

– А які проєкти ви плануєте на наступний рік?

– Вважаю за правильне, і мене в цьому підтримують громадські організації, сформувати на 2022 рік портфель проєктів, розширити їхню географію та зайти до маріупольських дворів із новими спортивними майданчиками вартістю від 2 до 3 мільйонів гривень. За таким же принципом, що діє у міській програмі «Громадський бюджет Маріуполя» та заснований на ініціативах людей, сформувати пул проєктів, щоб їх профінансувати.

Розпуск парламенту ні до чого, крім загострення ситуації, не призведе

– У парламенті вже не залишилося монобільшості, як це вплинуло на законотворчий процес?

– Сьогодні у «Слуг народу» не набирається необхідних для більшості 226 голосів. Потрібні голоси завжди дають дві парламентські групи – «За майбутнє» та «Довіра», які пов'язують із двома олігархами – Ігорем Коломойським та Андрієм Веревським. Тобто ці дві групи однаково з президентською фракцією несуть повну відповідальність за ухвалені закони та ту політику, яку проводить Верховна Рада. Позафракційні депутати, як я, практично не мають змоги впливати на розгляд питань.

- Який емоційний настрій це викликає?

– На жаль, є розчарування. Вважаю, що Верховна Рада могла б працювати більш ефективно, якби «Слуги народу» від початку запропонували конструктивне партнерство всім фракціям і групам у парламенті. Перспективу для покращення ситуації в Україні міг би дати уряд національної згоди. Коли в уряд буде делеговано представників різних політичних сил, напруження пристрастей впаде і з'явиться шанс приймати виважені та збалансовані рішення.

– Чи допускаєте ви можливість розпуску парламенту та дострокових виборів?

– Не є прихильником такого сценарію. Навіть якщо позачергові вибори будуть оголошені за три місяці, при сьогоднішньому розкладі політичних сил зібрати коаліцію практично неможливо. По-перше, самі вибори розколюватимуть українське суспільство, що тільки загострить політичну ситуацію. По-друге, дасть про себе знати економічна ситуація. Два ці фактори можуть призвести країну просто до розвалу, тому я дотримуюсь позиції: в уряд потрібно залучати розумні сили різних політичних сторін і на чільне місце ставити інтереси економіки.

Нехай новий рік буде кращим, ніж той, що минає

– Напередодні різдвяних свят все-таки хочеться сподіватися на добре. А в чому ви знаходите сили та джерело для оптимізму?

– Більше часу як мажоритарник я проводжу на окрузі, в Маріуполі – тим паче в період пандемії, коли засідання парламентських комітетів відбуваються в режимі онлайн. У Маріуполі все бачиться по-іншому, тому що перед очима – місто, що стрімко розвивається. Намагаюся більше спілкуватися з людьми – мені так легше працювати в парламенті, тому що я знаю точку зору своїх виборців щодо законопроєктів, що приймаються.

Люблю проводити вільний час на дачі. Зараз, коли сезон полювання закритий, буває, що виходиш у двір, а за кілька метрів стоїть значних розмірів рудий лис і чухає за вухом.

До речі, на історію з чотирма кошенятами, яких треба було передати в добрі руки, відгукнулися десятки маріупольців завдяки публікації в «Приазовському робочому», а ось пости в соціальних мережах виявилися малоефективними. Отже, «Приазовський робочий» – це сила.

– Де зустрічатимете Новий рік?

- Тут, у Маріуполі, це сімейне свято. Мені б хотілося побажати у 2022 році всім маріупольцям: нехай буде мир у сім'ях, нехай буде мир в Україні. Більше порозуміння та доброти один до одного. Більше рівноваги та балансу для політичних сил, щоб не було в країні роздратування. Більше справедливості, достатку для всіх маріупольців та підстав для добрих перспектив. Нехай новий рік буде кращим, ніж той, що минає.


Світлина Аліни Комарової: Нехай буде мир в Україні! Сергій Магера в інтерв'ю для «ПР» напередодні Нового року відповів на головні питання, що турбують виборців.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)