Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Написані душею та серцем

Людмила Єрмішина
14тра'21 09:37

Пейзажі «Меморіалу Куїнджі» як вітрина шкіл живопису різних регіонів України та інших країн

Підготовка до проведення в Маріуполі IV Міжнародної виставки «Меморіал Архипа Куїнджі» виходить на фінішну пряму. Вже 4 червня планується її відкриття, будуть представлені близько 200 картин з усієї України, а також з США, Бразилії, Китаю, Грузії, Литви та інших країн. Сьогодні - про корифеїв українського живопису, чиї полотна ми зможемо вже скоро побачити в Маріуполі.

Лідери у своїх регіонах

Спеціально для «Приазовського робочого» - інформаційного спонсора «Меморіалу Архипа Куїнджі» - інтригу відкрив заступник директора дирекції виставок Національної спілки художників України Олександр Цибульський. Згідно з наданою ним інформацією, серед учасників будуть народні та заслужені художники України.

У їх числі - Андрій Чебикін, народний художник, ректор головної «кузні кадрів» професійних художників - Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Академію він очолює з 1989 року, а його картини зберігаються в зібраннях Національного художнього музею України, Третьяковській галереї, інших музеях, неодноразово експонувалися за кордоном.

Виставки експонуватимуться в залах Центру сучасного мистецтва та культури й художнього музею

Троє живописців є ще і головами підрозділів спілки художників. Народний художник Анатолій Горбенко - голова одеської організації, народний художник Віктор Ковтун - харківської. А заслужений художник України маріуполець Сергій Баранник не потребує представлення нашим читачам: яскравий представник абстрактного живопису та голова маріупольської організації спілки художників.

Ще двоє учасників зі званнями народних - з Одеси: подружжя художників Анатолій і Галина Кравченко. Вони представили акварельні, але абсолютно несхожі один на одного по стилістиці пейзажі.

Серед художників зі столиці знайшлися двоє уродженців Донбасу. Олександр Белянський - уродженець Луганська, Олександр Ольхов - Коньково Донецької області. Обидва - випускники Київського художнього інституту, Белянський навчався на курсі Тетяни Яблонської. Обидва - заслужені художники України та педагоги.

У традиціях мариністів

Більшості перерахованих авторів ще тільки належить познайомитися з Маріуполем. Заслужений художник України, кандидат мистецтвознавства, заступник голови Національної спілки художників України Костянтин Чернявський не тільки періодично буває в місті біля моря, але й допомагає ростити молоду зміну художників - викладає студентам маріупольської філії Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури. На «Меморіал» приїде його картина «Сонячний берег».

«Цей пейзаж я написав з натури - на узбережжі на кордоні Миколаївської та Одеської областей, - розповів «Приазовському робочому» Костянтин Чернявський. - Мене підкупила первозданність природи, заспокійлива гармонія. Там ніби зупинився час: мені навіть здається, що коли Куїнджі приходив на берег Азовського моря, то міг бачити точно такі ж пейзажі, з дерев'яними човнами, риболовецькими сітями й похиленими будиночками біля самої води. Взагалі, морські пейзажі - благодатна тема для художників, і було б добре, якби в практику повернулися групові пленери».

Костянтин Чернявський входив до складу журі, яке відбирало роботи для виставок. «Якщо говорити про сучасну школу живопису в Україні, то для неї дуже характерно використання чистого кольору, що було закладено ще великим художником Іллею Рєпіним, якого є підстави вважати саме українським. Але в різних регіонах нашої країни створилися власні школи. Якщо в Києві та Харкові, трохи в Одесі превалює реалістична школа, чуттєвість, емоційність, то для закарпатської школи характерні декоративність, узагальнення. Те ж можна сказати про картини наших іноземних учасників. Вони дійсно відрізняються від українських пейзажів - нестандартністю композицій, впливом власного, відмінного від нашого, народного мистецтва».

За словами педагога та мистецтвознавця, картини, які пройшли відбір, демонструють високий професійний рівень і, безумовно, художню цінність.


«Сонячний берег». Дивлячись на цей пейзаж Костянтина Чернявського, мимоволі згадуєш солоний запах моря й теплий пісок під ногами.


Поетичне Середземномор'я. Галина Кравченко - майстер ліричних, романтичних, «повітряних» пейзажів.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)