Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Ніч відкриттів пройшла – виставки тривають

Люмила Єрмішина
19тра'21 13:40

Музеї Маріуполя пережили справжній бум: «скіфське золото» і пейзажі Куїнджі зібрали довгі черги.

Маріуполь офіційно вступив у права Великої культурної столиці. «Ніч музеїв» – перший захід, реалізований в рамках цієї програми, став найбільш обговорюваною подією минулих вихідних. Експозиції в чотирьох музеях тільки в день відкриття відвідали близько 10 тисяч маріупольців і гостей міста.

Дебют «столиці» – культурний вибух

Програма «Маріуполь – Велика культурна столиця України – 2021» реалізується за підтримки Українського культурного фонду. Безпосередньою організацією «Ночі музеїв» займалося підприємство m.EHUB, культурно-туристичний центр «Вежа» у партнерстві з командами музеїв та іншими співорганізаторами.

Як підкреслив заступник міського голови Олександр Кочурін, експонати, привезені до Маріуполя з найбільших музеїв України, мають найвищу цінність і покликані занурити глядачів в нашу історію. Але сильна сторона «Ночі музеїв» – не тільки в рідкісних артефактах, які більшість з нас бачили тільки на фотографіях у підручниках, а й інтерактивності програми, що включає конкурси та майстер-класи.


Світлина Facebook/Маріуполь. Велика культурна столиця України: Під новим кутом. «Ніч музеїв» заново відкрила знайомі об'єкти для городян.

Зазвичай малолюдна вулиця Георгіївська, на якій розташовані три з чотирьох музеїв-учасників проєкту, у день відкриття небувало пожвавилася. Маріупольці сім'ями, парами, цілими компаніями йшли та їхали, щоб встигнути побачити все за одну екскурсію. Музеї відкрилися опівдні, а до вечора в соцмережах вже було безліч фото, відгуків та коментарів про подію.

«Це був складний проєкт, але ми задоволені результатом, – прокоментувала директор m.EHUB Марія Сльота. – Заходи пройшли організовано, відвідувачі з розумінням ставилися до вимог, продиктованих пандемією: масочному режиму, обмеженню на кількість глядачів, які одночасно знаходяться в залі. Всі гості поводилися доброзичливо, культурно, що порадувало».

Хоча всі чотири музеї, що опинилися в центрі уваги, розташовані в пішій доступності, для зручності переміщення між ними курсував спеціальний автобус. А пропуски-«паспорти», які видавали всім відвідувачам «Ночі музеїв» протягом дня, стали сувеніром на пам'ять про насичений вікенд у рідному місті.

Рідкісна можливість побачити «оригінали»

Ще напередодні відкриття в краєзнавчий музей вишикувалася черга подивитися на «скіфське золото» – ювелірні вироби, зброю і предмети побуту. Головним артефактом виставки була єдина точна копія золотої пекторалі – однієї з найцінніших знахідок українських археологів. Оригінал цього шедевра скіфського мистецтва не вивозиться з Києва, його вага – 1,1 кг золота, оцінити подібні експонати в грошовому еквіваленті просто неможливо, відзначала директор краєзнавчого музею Наталія Капустнікова.


Золота пектораль. Це не просто удача археологів, а символ скіфської культури.

Інші золоті вироби справжні: і крихітна статуетка кабана, і елементи кінської збруї, і розкішний пояс.

У художньому музеї маріупольці знайомилися з оригіналами картин Архипа Куїнджі, привезеними з музеїв Харкова і Дніпра: пейзажами «Рання весна», «Море», «Після грози». Ці оригінали доповнилися артефактами з фондів маріупольського музею.

Завдяки сучасним технологіям вдалося «оживити» знамениту картину Архипа Куїнджі «Чумацький шлях» – на цифровій копії видно, як йде дощ, виблискують блискавки, біжить собака.

«Ніч музеїв» пройшла з аншлагом – подібного в Маріуполі ще не було, побачити виставки у всіх чотирьох музеях можна буде до 28 травня

Як розповів учасник проєкту «Порт культур», один з тих, хто готував до показу експозицію, студент Маріупольського держуніверситету Данило Карнаух, цією виставкою організатори проєкту хотіли підкреслити, що видатний пейзажист народився і виріс на перехресті трьох різних культур – грецької, української та російської. Можливо, саме це полікультурне середовище сприяло формуванню творчого світогляду визнаного «генія світла».

Світ символів Марії Примаченко

Художниця з глухого села на Київщині, чиїми картинами захоплювалися Пабло Пікассо і Марк Шагал, – одна з недооцінених представниць образотворчого мистецтва України. У Центрі сучасного мистецтва і культури імені Архипа Куїнджі нині представлено 20 картин Марії Примаченко із зібрань Національного музею імені Тараса Шевченка.

«Ми хочемо відкрити Марію Примаченко для Маріуполя, її мистецтво специфічне, до нього можна ставитися по-різному, але це не скасовує значущості її творчості, – прокоментував керівник відділу розвитку Національного музею Михайло Зубар. - Символізм Примаченко відрізняється від загальноприйнятого, на її картинах ми бачимо повторювані символи, цілий придуманий світ, в якому вона жила, через який ми бачимо зображення різних періодів життя художниці».

Стиль Примаченко називають примітивізмом, «наївним мистецтвом». На звороті своїх картин вона любила вказувати, що саме хотіла сказати глядачеві – написані її рукою слова звучать настільки ж незвично, наскільки незвичайні самі зображення. Через важку хворобу Марія закінчила всього чотири класи, практично не ставила розділових знаків, а для назв картин використовувала місцевий діалект.

Проте це не завадило тріумфу її картин на Всесоюзній виставці в Москві, на міжнародних виставках у Парижі, Варшаві, Монреалі, Празі… Нині її зараховують до класиків сучасного українського народного живопису, а її картини оцінюють у десятки тисяч доларів.

Екскурсія як спорт

Чотири музеї Маріуполя, об'єднані проєктом «Ніч музеїв», стали місцем проведення захоплюючого квесту, в якому брали участь 20 команд.

Як розповіла організатор квесту Марія Карандіна, складати завдання і маршрути було надзвичайно цікаво: «Експонати, що приїхали в Маріуполь, привели мене в захват. Та й учасники, потрапивши в зали, мимоволі забували про змагання. Були завдання і прості, і з підступами, але підказку отримати було ніде – відповідей не знали навіть екскурсоводи з музеїв, так що все було чесно. Переможців ми визначали за кількістю набраних балів і часу проходження квесту. Найшвидша команда проходила майже дві години, але були й такі, хто провів у стінах музеїв п'ять з половиною годин! Як говорили учасники, отримали безліч вражень та інформації».

Всі команди отримали набори сувенірної продукції, а найрезультативніші – корисні призи, сумки та рюкзаки. Три команди переможців крім перерахованого вище стали володарями квитків на фестиваль MRPL.CITY, який обіцяє стати великою культурною подією літа.


Світлина Аліни Комарової: Поспішали бачити. Вже опівдні перед краєзнавчим музеєм вишикувалася велика черга – городяни хотіли встигнути відвідати всі виставки.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)