Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

«Синій кит» повернувся?

Еліна Прокопчук
03бер'21 14:06

Що потрібно знати батькам про небезпечний контент в інтернеті та як вберегти дітей від найстрашнішого.

Цього року суспільство сколихнула не одна трагедія – в різних частинах України діти накладають на себе руки. Часто вони роблять це під впливом відео в соцмережах, небезпечних ігор, повідомлень в так званих «групах смерті». Чому діти наважуються на необдуманий крок та як вберегти дитину від суїциду? Відповіді «Приазовський робочий» шукав разом з психологом і поліцією.

Таблетки – в шкільному туалеті

Вперше про «групи смерті» заговорили кілька років тому – діти масово реєструвалися в спільнотах, листувалися з «кураторами» та отримували від них завдання. Останнім з них завжди було самогубство. В основному зловмисники самі знаходили дітей, починали з ними розмову, а потім підштовхували до думок про смерть.

Здавалося, що хвиля «Синього кита» (так називалася одна з популярних груп) закінчилася, але в цьому році ми знову говоримо про дитячий суїцид. На слуху в Україні кілька випадків. Перший з них стався в Києві. 2 лютого 13-річна дівчинка скинулася з балкона 17-го поверху. Від історії, яку розповідає сім'я дитини, йдуть мурашки по шкірі. Так, родич дівчинки В'ячеслав написав про те, що трапилося в соціальних мережах: «Одурманена «групою смерті» типу «Синього кита», 13-річна внучка моєї рідної сестри зробила свій фатальний крок у вічність. Ніка виросла в родині, в якій любов і повага завжди на першому місці. Будувала плани на майбутнє. Була відкритою, доброю та веселою дівчинкою».

В'ячеслав пише, що дівчинка завжди ділилася з рідними новинами, але про те, що вступила до «групу смерті», не говорила. Уже після трагедії з'ясувалося, що перед стрибком вона відправила комусь голосове повідомлення з текстом: «Нарешті я помру».

Після цього в лютому відбулося ще кілька випадків самогубства. Так, в місті Боярці Київської області дві учениці сьомого класу отруїлися таблетками. Дівчата купили медпрепарати в аптеці та прийняли їх в шкільному туалеті. Школярки випили кілька десятків таблеток спазмолітика, який є в продажу без рецепта. Одна з них загинула, а другу дитину вдалося врятувати.

Схожа історія сталася в Умані. Восьмикласниці взяли ті ж препарати, але вижили. Цього разу доза була менше. Дівчинка з Боярки, яку вдалося врятувати, розповідала, що в соціальній мережі TikTok вони знайшли відео, де говорилося: випий певну кількість таблеток препарату та подивися, що буде. Ймовірно, ту ж саму «інструкцію» подивилися й підлітки в Умані. Втім, однокласниці школярки з Боярки, з якими говорили журналісти, розповіли, що у загиблої дівчинки були проблеми в родині, а подруга могла пити таблетки «за компанію».

Заборонити «поганий інтернет» не вийде

На щастя, в нашому місті за останні два роки випадки дитячого суїциду не реєструвалися. Як розповідає пресофіцер Центрального відділу поліції Юрій Корабльов, останній раз трагедії відбувалися у 2018 році: «У Лівобережному районі дві школярки викинулися з багатоповерхівки, обидві дівчинки загинули».

Ще один випадок дитячого суїциду стався в тому ж 2018 році. «З висотки скинулася 16-річна дівчина. У загиблої були конфлікти в родині», – каже Юрій Корабльов. Щоб запобігти трагедії, співробітники правоохоронних органів проводять профілактичні бесіди в школах. Вони пояснюють дітям, як правильно поводитися в тих чи інших випадках, розповідають про правила безпеки в інтернеті.

Деякі батьки в страху за своїх дітей намагаються знайти вихід із ситуації – пишуть петиції до Президента з проханням заборонити популярну соцмережу TikTok в Україні. Але окремий шкідливий контент підставою для заборони платформи бути не може. Виходячи з положень угоди про використання TikTok, використовувати платформу для завантаження, передачі, розповсюдження контенту, який спрямований на заподіяння шкоди собі або іншим, забороняється, а отже, відповідальність за нього лежить на тому, хто його створює та поширює.

Тим більше що, заборонивши одну платформу, домогтися ефекту неможливо – небезпечні відео можуть публікувати де завгодно. І поруч з рецептами млинців й уроками танців можуть виявитися відео, що романтизують смерть. Тому завдання дорослих – не створити для дитини інформаційний вакуум, а вчити її жити у світі, де не обійтися без критичного мислення, вміння аналізувати та відстоювати свою позицію.

До слова, спільнота «По той бік новин», створене Інститутом розвитку регіональної преси як протидія дезінформації та інформаційним вкиданням, не знайшло в жодній із соціальних мереж смертельного відео, що закликало б випити таблетки.

Головне – довірчі відносини

Як захистити свою дитину та переконатися, що в разі ризику вона не піде на поводу шахраїв, а звернеться за порадою до вас? 

Практичний психолог Катерина Соломка розповідає: «Найчастіше до негативного впливу соціальних мереж схильні підлітки. У 11-12 років діти починають розширювати свої межі, відстоювати права, шукати легкі способи отримати схвалення. Для цього вони занурюються в соціальні мережі, намагаються знайти однодумців. Але через несформованого критичного мислення хлопці можуть бути схильні до негативного впливу».

І хоча за статистикою частіше в такі неприємності потрапляють діти, позбавлені батьківського піклування та належної уваги, від нещасного випадку не застрахований ніхто. 

«Згідно з соціологічними дослідженнями підлітки, які мають міцні довірчі відносини з сім'єю та друзями, не відчувають гострої потреби шукати їх онлайн, – розповідає психолог. – Але на кожен випадок треба дивитися індивідуально – у кожної дитини свої особливості психіки, навички, звички».
Нетипова поведінка – перший дзвіночок

Щоб нічого не упустити, батьки повинні бути уважними до своєї дитини. Про те, що син або дочка потрапили під негативний вплив, каже багато. 

«Це будь відхиляється від норми поведінку – нестабільний апетит, поганий сон, надмірне захоплення гаджетами, замкненість, відчуженість», – розповідає Катерина Соломка.

При таких «сигналах» потрібно поговорити з дитиною відверто та разом знайти причини проблем. Багато психологів говорять, що часто діти усвідомлюють смерть, але не уявляють її як щось, що відбувається «назавжди». А ті діти, які звикли до жорстких установок батьків, бояться відстоювати свою думку перед незнайомцем.

Відразу згадується знаменитий роман про Тома Соєра. Коли дорослі вчиняють, на його думку, несправедливо, він мріє померти та уявляє, як сім'я буде сумувати через втрату. А потім вдається в питання: чому не можна померти, але тільки на час? Так буває не тільки у книжкових героїв. Коли діти погано поводяться або наважуються на відчайдушні вчинки, вони часто хочуть просто звернути на себе увагу дорослих. Але наслідки своїх дій розуміють не завжди.

«Не варто наводити приклади, коли та яким способом діти йшли з життя. Це може викликати у них інтерес, подіяти як реклама. Мовляв, раптом у когось був слабкий організм, а мені нічого не буде», – пояснює психолог. 

Не менш важливо формувати у дитини здатність відстоювати свою думку і вміти говорити чітке «ні». Ця риса вже точно стане в нагоді їй в дорослому житті.

Правила безпеки в мережі

Профілактичні бесіди про безпеку в інтернеті варто проводити вже тоді, коли вперше даєш в руки дитини гаджет. У сучасних реаліях це відбувається дуже рано – вже в шість-сім років діти заходять в інтернет під час дистанційного навчання. 

«Робити щеплення навички безпечної поведінки в інтернеті потрібно відразу. Розповідати, які сайти бажано відвідувати, а які ні, які фотографії можна публікувати, як блокувати небажаних користувачів. Яку інформацію можна виставляти на загальний доступ, а яку залишати конфіденційною, – розповідає Катерина Соломка. – Для початку можна разом потренуватися створити профіль домашнього улюбленця».

Крім того, психолог радить встановити на телефон батька спеціальні додатки, які дозволяють контролювати гаджет дитини, блокувати небажаний контент. Але ось дивитися особисте листування підлітків можна тільки в крайніх випадках. «Це слизький шлях, при інтимно-особистісному спілкуванні у дітей формуються свої цінності, ставлення до різних аспектів життя. І якщо грубо туди вдертися, можна їх дуже сильно поранити», – каже Катерина. Замість цього потрібно з самого дитинства формувати довірчі відносини, тримати зв'язок з класним керівником, цікавитися, з ким вона спілкується в соціальних мережах, що її радує, а що засмучує. Якщо раптом з якихось причин зв'язок між батьками та дитиною слабшає, не зайвим буде звернутися за допомогою до психолога.

Також Катерина Соломка підкреслює: часом правила безпеки в інтернеті не знають не тільки діти, а й самі дорослі. І цим піддають сім'ю небезпеки.

«Наприклад, мама виставляє історії, де пише, що дитина записалася в гурток, в який час вона туди ходить. Часто зловмисники відстежують таку інформацію, щоб знати про пересування дитини», – каже психолог.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)