Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

"Там" і "тут" - не про відстань, а про нас

Людмила Єрмішина
03лис'21 10:08

Серія культурних подій у рамках проєкту «Діалог мовою мистецтва», що реалізується за підтримки Українського культурного фонду, добігає кінця.

Фінальною точкою марафону театральних резиденцій став онлайн показ перформансу режисерки з Великобританії Джозі Дейл-Джонс, який вона створювала з акторами маріупольського народного театру «Театроманія».

Цифрова лабораторія театру

Діджитал-вистави, девайс-театр – такі форми сучасного мистецтва Маріуполю вже відкривалися, в тому числі завдяки фестивалю ГогольFEST. Цим знайомствам ми значною мірою завдячуємо пандемії. Перформанс "R u there?" We r here.../Ви там? Ми тут... 2.0» також планувалося показати наживо, але через запровадження жорсткого карантину довелося зупинитися на цифровій версії, про що розповів куратор проєкту Андрій Палатний на пресконференції-презентації.

Джозі Дейл-Джонс – театральна діячка, продюсерка та авторка перформансів, живе та працює в Лондоні. Вона кураторка британської театральної компанії This Egg та стипендіатка Ради мистецтв Англії та ВПС, номінована як фіналістка премії театральних майстрів Фонду мистецтв у 2021 році.

Більшість підготовчої роботи проходила дистанційно. У тому, що більшість репетицій проводилася дистанційно, за допомогою відеозв'язку, були свої складнощі, зауважила режисерка Джозі Дейл-Джонс. Але ні це, ні складності мовного бар'єру не завадили плідній роботі. «Коли я вперше опинилася в маріупольському центрі сучасного мистецтва «Готель “Континенталь”» і вперше зустрілася віч-на-віч з акторами, у мене виникло відчуття, що ці приміщення та люди вже давно знайомі», – зазначила режисерка. На репетиціях наживо робота над перформансом вийшла на новий рівень.

Актори в ролі драматургів

За словами Джозі Дейл-Джонс, вона вважає за краще працювати з технологіями девайс-театру та соціальними темами.

«Глядачі побачать і почують молоді особи та голоси, які виражають свої думки, бачення, емоції. Будуть дуже особисті історії, не завжди справжні, але які могли відбуватися насправді. Мені подобається робити сучасний театр, який відгукується на те, що відбувається у світі. Це дуже людська вистава», – зазначила Джозі Дейл-Джонс.

Вона додала, що сценарій створювався колективно – усіма учасниками творчого процесу. Кожен із акторів міг вкласти в уста своїх героїв те, що хотів би сказати сам. Єдиної сюжетної лінії у постановці немає.

Говорили актори українською мовою, а під час трансляції їхні монологи супроводжувалися титрами перекладу англійською, оскільки проєкт міжнародний.

Війна, втрати, ґендерне насильство – такі непрості питання порушував перформанс. Питання, які випливають із життєвих історій, розказаних акторами, виводяться на екран і начебто наполегливо вимагають відповіді глядачів. Що робить вас такими, якими ви є? Що вам хочеться? По-справжньому хочеться? Чи легко спілкуватися з іншими? Чи боялися ви колись за своє життя? Іноді історії фантастичні, часом такі, які можуть статися з кожним. Але розповідаючи і перші, і другі, актори намагалися передати глядачеві власну віру в їхню достовірність, в емоції, які вони викликали. Навіть через екран без живого контакту з глядачами.

Чотири резиденти – чотири постановки

У рамках марафону міжнародних театральних резиденцій до Маріуполя приїжджали та працювали режисери з різних країн. Це режисерка, актриса та педагогиня Мадлен Бонгард зі Швейцарії, режисер Евангелос Космідіс із Греції та режисерка Крістін Дісманн з Німеччини. Джозі Дейл-Джонс стала четвертою та останньою резиденткою. У всіх випадках іноземні театральні діячі працювали з маріупольськими акторами – молоддю та дітьми.

«Чотири різні режисери з абсолютно різними формами та темами приїхали, щоб показати, яким багатогранним може бути театр, – зазначив керівник театру «Театроманія» Антон Тельбізов. – Це і класичний театр, і театр тіла, і перформанс, і діджитал-вистава. Діти, молодь Маріуполя, отримали можливість стати частиною цих проєктів, відчути, що таке «бути на хвилі», як розвиватися. Такі експерименти дозволяють робити нові відкриття».

Робота над діджитал-виставою після її онлайн-показу буде продовжена, і, можливо, вона буде включена до чинного репертуару центру «Готель “Континенталь”».

Світлина Аліни Комарової: Лондон – Маріуполь. Джозі Дейл-Джонс та Андрій Палатний упевнені, що результат цифрової лабораторії театру стане новим досвідом для глядачів, зокрема за межами України.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)