Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

У кафе та на концерт - з COVID-сертифікатом

Людмила Єрмішина
17вер'21 10:18

З настанням осені наближення нової хвилі захворюваності COVID-19 стало відчуватися все сильніше.

Повернення учнів до навчальних закладів, перепади температур - від різкого похолодання до майже літньої спеки, проникнення нового штаму коронавірусу, недостатній рівень вакцинації - ці та інші фактори вже призвели до помітного погіршення епідситуації в країні. Чи готовий Маріуполь до чергової хвилі захворюваності? З якими обмеженнями можуть зіткнутися маріупольці вже найближчим часом? Чи зможуть лікувальні установи міста впоратися з «Дельтою»?

«Зелена» або «жовта»
Нові карантинні правила дадуть деякі привілеї українцям, які вже зробили щеплення від коронавірусу

Посилення карантину чекали з нинішнього тижня, але Україна продовжує перебувати в «зеленій» зоні. Однак Кабінет міністрів в минулий понеділок затвердив нові протиепідемічні правила. Вони поки не вступили в силу. Коли постанова почне діяти, зазначив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко, національна комісія з питань техніки безпеки та надзвичайних ситуацій буде вирішувати, чи перейде Україна в «жовту» зону.

Згідно з постановою Кабміну, нові протиепідемічні правила дають деякі привілеї для вакцинованих. Кафе, ресторани, кінотеатри зможуть обслуговувати вакцинованих відвідувачів, якщо й персонал закладів отримає щеплення. А обмеження «жовтого» рівня не будуть застосовуватися, якщо 80% відвідувачів масових заходів будуть мати сертифікат. «Пропуск», тобто COVID-сертифікат, буде «жовтим» для тих, хто зробив тільки одне щеплення, і «зеленим» - для тих, хто вакцинований повністю.

Принципово нове в сфері освіти те, що школи зможуть не переходити на дистанційне навчання, а дитсадки не закриватися, якщо 80% педагогів матимуть хоча б одне щеплення.

До слова, в Маріуполі на даний час у випадку посилення карантинних обмежень у звичайному режимі зможуть працювати більше 70 установ освіти - 22 школи та 55 дитячих садків. А в гімназії №27 уже 93% співробітників зробили щеплення, повідомляється на сайті міської ради.

За діючими правилами перехід у «жовту» зону настає, якщо протягом трьох днів буде спостерігатися перевищення хоча б за одним з критеріїв епідеміологічного благополуччя. Враховується не тільки кількість нових випадків, а й число виконаних лабораторних досліджень і коефіцієнт виявлення.

У цілому по Україні кількість нових випадків за добу зараз становить близько 3-4 тисяч. У порівнянні з 10-15 тисячами, які фіксувалися щодня минулої зими, це небагато. Однак у декількох областях вже перевищені показники «зеленої» зони. У групі ризику - Чернівецька, Львівська, Волинська та Тернопільські області. Що ще турбує, вперше серед зафіксованих випадків COVID-19 частка хворих дітей склала більше 10%.

Як констатував на брифінгу начальник відділу стратегічного розвитку департаменту охорони здоров'я Донецької облдержадміністрації Олександр Педенко, захворюваність у регіоні зростає. Кількість нових випадків на 100 тисяч населення за останні 14 днів вже становить 71, а має бути не більше 75. Коефіцієнт виявлення - майже 6% при нормі 4%. Збільшується і кількість госпіталізацій.

Виконуюча обов'язки генерального директора Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб Марина Білоусова підкреслила, що одна з причин зростання захворюваності - циркуляція штаму «Дельта». Ідентифікують штам в єдиній лабораторії - в Києві. І в зразках, відібраних у пацієнтів з декількох міст Донеччини, «Дельта» офіційно підтверджена - в 48 з 50 випадків. Проби з Маріуполя в цю лабораторію не направлялися, але, оскільки «Дельта» вже домінує серед штамів у всьому світі, майже напевно можна сказати, що і в нашому місті вона також циркулює. За словами Олександра Педенко, «Дельта» підступна ще й тим, що дає стерту клінічну картину, що ускладнює діагностику. Без лабораторних досліджень розпізнати коронавірусну хворобу стало важче.

Світлина Аліни Комарової: Киснева подушка безпеки. Криогенний газифікатор дозволяє міськлікарні №4 мати достатній запас життєво необхідної речовини. Медустановам міста його безкоштовно передають підприємства Групи Метінвест.

Кисень є, ліжок досить

Що стосується Маріуполя, як повідомив директор департаменту охорони здоров'я Маріупольської міської ради Андрій Ремпель, рівень госпіталізацій низький - 13,1 на 100 тисяч населення при допустимому значенні 60. Правда, коефіцієнт виявлення трохи перевищено: 5,6%, що на 1,6% вище норми «зеленої» зони.

«З 393 ліжок зайняті тільки 95. Пацієнтів з COVID-19 поки приймають у Лікарні швидкої медичної допомоги, міськлікарні №9, дітей - у міській лікарні №4. За необхідності в лікарнях міста ми можемо розгорнути тисячу ліжок з прямою подачею кисню», - зазначив Андрій Ремпель.

Кисень у лікарні Маріуполя безоплатно постачає металургійний комбінат імені Ілліча Групи Метінвест, повністю забезпечуючи необхідні обсяги цієї життєво важливої речовини. День у день кисень допомагає встати на ноги десяткам маріупольців, які перебувають на лікуванні в стаціонарах. Так, у серпні медустанови отримали 40,12 тонни рідкого і 5,15 тисячі кубометрів газоподібного кисню. Крім того, меткомбінат імені Ілліча забезпечує киснем ще й Покровську клінічну лікарню інтенсивного лікування.

«Фонд Ріната Ахметова спільно з Групою Метінвест продовжують надавати максимальну підтримку закладам медицини в рамках боротьби з пандемією, регулярно постачаючи життєво необхідний для одужання пацієнтів кисень у медустанови в необхідному обсязі. Як зазначають медики, вчасно розпочата киснева терапія при COVID-19 знижує ризик розвитку супутніх захворювань і скорочує час перебування на лікуванні в стаціонарі», - повідомила виконуюча обов'язки директора з персоналу та соціальних питань меткомбінату імені Ілліча Групи Метінвест Олена Кондалова.

За 2020 рік маріупольським міським лікарням Група Метінвест спільно з Фондом Ріната Ахметова передали 206 тисяч кубометрів кисню на 11,5 млн грн. Усього за період з початку пандемії інвестиції компанії в будівництво й обслуговування кисневої інфраструктури медустанов у Маріуполі склали понад 72 млн грн.

Ставка на масову вакцинацію

Що можна протиставити поширенню небезпечної інфекції? Масковий режим і соціальна дистанція, особиста гігієна та регулярні провітрювання тепер не єдині способи протистояння пандемії. Весь світ робить ставку на масову вакцинацію. І в Маріуполі починаючи з березня прищеплювальна кампанія ведеться системно. Андрій Ремпель підкреслив: у середньому на щеплення першою або другою дозою щодня приходить тисяча осіб. Всього щеплено понад 75 тисяч маріупольців.

«Вакцини Moderna та Pfizer використовуються тільки для ревакцинації, тобто введення другої дози, - сказав Андрій Ремпель. - Тим, хто робить перше щеплення, зараз вводять AstraZeneca або CoronaVac. Тепер, згідно з новими інструкціями, інтервал введення AstraZeneca зменшений до 28 днів, як у інших вакцин, тоді як раніше він був 80 днів. І якщо навесні-влітку в наявності була вакцина AstraZeneca, вироблена в Індії та Південній Кореї, то зараз - у Нідерландах і Німеччині. Партія AstraZeneca, що нещодавно надійшла, склала 20 тисяч доз».

Ще одне нововведення стосується можливості використовувати різні вакцини. У нових рекомендаціях МОЗ України говориться, що тепер отримати перше щеплення вакциною одного виду, а другу - іншого, можна, але за певною схемою.

«Зробивши щеплення Astra-Zeneca або Moderna, другу можна отримати Pfizer. Провести заміну навпаки: перше щеплення Pfizer, друга - Astra-Zeneca або Moderna - не можна», - зазначив Андрій Ремпель.
Усім колективом і зручніше, і швидше

Медики не втомлюються роз'яснювати: вакцинація не дає гарантії уникнути зараження. Але антитіла, які виробилися під дією вакцини, допомагають організму швидше «включити оборону» і тим самим уберігають від важких ускладнень, якщо хвороба все ж настала. Це - можливість захистити себе, своїх близьких, колег, адже жити в ізоляції, як уже переконався світ, неможливо.

Ряд підприємств, установ наважується на масову вакцинацію, викликаючи спеціальну медбригаду, аби зробити щеплення організовано. Наприклад, так вакцинувалися чотири десятки співробітників у Маріупольському державному університеті. Ректор вузу Микола Трофименко переконаний, що 80% імунізованих співробітників - здійсненне завдання. «Сьогодні ми вже маємо понад 50% з урахуванням тих, хто недавно перехворів і має природний імунітет. Ми прожили більше року в карантинних обмеженнях, які дуже сильно відбиваються на роботі сфери освіти. І аж ніяк не сприяють якості знань, які ми повинні давати студентам. Так що ми за вакцинацію, тільки так можемо захистити себе і перемогти пандемію».

Зробити щеплення на роботі - це дуже зручно, вважають викладачі. «Як освітяни ми відносимося до пріоритетної групи, нам запропонували вакцину на вибір, і ми вибрали Pfizer, - розповіла викладач кафедри соціальних комунікацій МДУ Марина Белла. - Мені здається, зараз дуже вдалий час, щоб вакцинуватися. Тому що виробленого імунітету точно вистачить до весни, на весь період масової захворюваності».

Не всі маріупольці, що почали вакцинацію, відповідально поставилися до власної імунізації. І Маріуполь ризикував утилізувати близько тисячі доз вакцини Moderna - саме стільки городян невчасно звернулися за другий дозою. Як розповів Андрій Ремпель, у нашому місті першу дозу цієї вакцини отримали 10,5 тисячі городян. З них другою дозою вакцинувалися 9,5 тисячі осіб. Залишалася тисяча доз вакцини, термін придатності якої закінчувався 16 вересня.

«Moderna після розморожування може зберігатися не більше 30 днів, - пояснив Андрій Ремпель. - Ми закликали всіх, кому необхідно отримати другу дозу цієї вакцини, прийти в медико-санітарні центри, пункти масової вакцинації».

Уже 15 вересня директор центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Євген Матвєєв повідомив, що Moderna використана в повному обсязі. «Вона поступила в Україну в рамках глобальної ініціативи з рівного доступу до вакцин COVAX. На Маріуполь було розподілено 20 тисяч доз. Зараз жителі можуть зробити щеплення вакцинами CoronaVac і AstraZeneca в центрах масової вакцинації або звернувшись до сімейного лікаря», - цитує Євгена Матвєєва прес-служба міської ради.

Зараз у Маріуполі є більше 24 тисяч доз вакцин. Вони схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров'я і Міністерством охорони здоров'я України. Всі препарати надійні та безпечні.

Центри масової вакцинації знаходяться: у СК «Іллічівець» (працює щодня з 9:00 до 15:00), у ТРЦ «ПортCity» (щодня з 15:00 до 19:00), у «Мультицентрі» (з понеділка до суботи з 9:00 до 14:00). На базі п'яти ЦПМСП діє 14 пунктів щеплень.


Світлина Аліни Комарової: Не заради довідки. Головна мотивація маріупольців, які вже подбали про щеплення, - це убезпечити себе від ускладнень.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)