Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Натхненні гармонією природи

Людмила Єрмішина
09чер'21 14:15

«Меморіал Архипа Куїнджі» в рік 180-річчя великого живописця перевершив всі минулі виставки як по масовості, так і по географії учасників.

У Маріуполі відкрилася і діє IV Міжнародна виставка пейзажу «Меморіал Архипа Куїнджі», де представлено близько 200 картин кращих художників України та цілого ряду країн – від Азії до Південної Америки. Серед учасників – народні та заслужені художники, викладачі образотворчого мистецтва провідних спеціалізованих вишів. Хто вони – найкращі пейзажисти сучасності? Яка «натура» надихає їх творити?

Геній, не зіпсований багатством і славою

IV «Меморіал Архипа Куїнджі» збігся зі 180-річчям від дня народження видатного уродженця Маріуполя. Символічно, що саме цього року виставка виявилася масштабною, а її відкриття вперше пройшло в такій цікавій формі – для проведення був обраний мальовничий дворик художнього музею, який несподівано перетворився на сценічний майданчик. Творчий колектив Донецького обласного академічного драматичного театру (Маріуполь) спеціально до цієї події підготував міні-спектакль про життя і творчість Куїнджі. Факти про приголомшливий успіх пейзажів нашого земляка, про його шлях від бідної сироти до професора живопису і заможного мецената для більшості не були відкриттям, але історії, що ожилі в особах, немов перенесли глядачів в XIX століття. Самого Куїнджі можна було побачити в різні періоди його життя – юним мрійником і вже визнаним майстром з впізнаваною густою шевелюрою та широкою бородою. А коли на завершення під живу музику виносили репродукції знайомих картин, то сприймалися вони як продовження життя їх творця.


«Зима на Оболоні». Пейзаж заслуженого художника України Миколи Гороха з Києва відзначений Гран-прі.

«Талант Архипа Куїнджі показав красу нашого краю, України на всіх континентах, прославивши Маріуполь, – зазначив на церемонії відкриття заступник міського голови Сергій Захаров. – Сьогодні ми віддаємо данину пам'яті художнику світового рівня. Нехай його геній надихає сьогоднішніх живописців на плідну роботу і шедеври».
«Нинішній «Меморіал Куїнджі» вийшов найбільшим за всі роки існування цієї виставки. Експонується близько 200 робіт, а всього брали участь близько 300 пейзажів з більш ніж 20 країн світу – Казахстану, Бразилії, Литви, Греції, Канади та багатьох інших», – зазначила директор департаменту культурно-громадського розвитку міськради Діана Трима.

За словами Діани Трими, Маріуполь представляють 27 авторів. Протягом місяця в художньому музеї та Центрі сучасного мистецтва і культури імені Архипа Куїнджі всі охочі зможуть побачити дивовижні зразки пейзажного живопису, погляд сучасних діячів мистецтва на цей жанр. Твори, які не приїхали на виставку, можна подивитися в каталозі, спеціально виданому до цієї події. Крім цього, в рамках «Меморіалу Куїнджі» в центрі сучасного мистецтва «Готель "Континенталь"» відкрилася виставка фотоклубу «Берег»: на ній представлені фотографії, виконані в стилі Куїнджі та видруковані на полотнах.

«Меморіал Куїнджі» був задуманий 50 років тому маріупольськими художниками. Як згадував заслужений художник України, член правління маріупольської організації Національної спілки художників України Олег Ковальов, в ту пору цей задум здавався їм нездійсненною – адже в місті не було навіть скромної картинної галереї. 

«Хоча ще Куїнджі, як відомо, мріяв про виставковий зал для рідного міста і навіть заповідав на це чималі кошти. Звиклий жити просто, він легко жертвував величезні суми на підтримку мистецтва, але, на жаль, місту нічого не дісталося. І лише в 1969 році місцева влада виділила приміщення під майбутній центр мистецтва – його ремонтували та оформляли самі художники. Там і пройшов перший «Меморіал Куїнджі» в 1973 році».

Сам Олег Ковальов брав участь у всіх чотирьох «Меморіалах», залишаючись вірним своєму стилю – «суворому» реалізму. На відміну від тієї, першої виставки, що цілком проходила під прапором реалізму, сучасна демонструє найрізноманітніші течії живопису, техніки та художні прийоми, чим і цікава.


«Капризи осені». Картини львів'янина Євгена Потапова експонуються на виставках в Україні та Польщі.

«Зловити» те, що неможливо помацати

На природу різних регіонів України художники пропонують подивитися з різних естетичних і художніх позицій – реалізму, імпресіонізму, наївного мистецтва і так далі. На виставці ви побачите з однаковою любов'ю зображені гірські Карпатські і морські пейзажі, похилені хатинки і панельні дев'ятиповерхівки, в західному, ранковому, вечірньому і нічному світлі…

Журі було надзвичайно складно вибрати переможців. Заступник голови Національної спілки художників України, заслужений художник, кандидат мистецтвознавства, доцент, декан Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, художник Костянтин Чернявський прокоментував «Приазовському робочому»: «Відмінною рисою конкурсу є дуже високий професійний рівень учасників. Кожен з них представляє свою школу, обличчя свого краю. Те, що охоплено стільки країн, включаючи Середню Азію і країни Латинської Америки, робить виставку калейдоскопічною і дуже цікавою. Конкурси подібного рівня, можна сказати, унікальне явище для України».

Володарем Гран-прі став заслужений художник України Микола Горох (Київ) за акварельний пейзаж «Зима на Оболоні».

«Дуже високий професіоналізм – і цим все сказано», - так оцінив пейзаж Костянтин Чернявський.

З відкритих джерел відомо, що Микола Горох народився у 1935 році, закінчив Київське училище прикладного мистецтва та Київський державний художній інститут. У послужному списку – безліч виставок, в тому числі в Торонто, Нью-Йорку, Парижі. На церемонії нагородження автор не був присутній, але його «Зима на Оболоні» експонується в Центрі сучасного мистецтва і культури. Як зазначала директор цього центру Ірина Волкова, в пейзажі використана складна змішана техніка, дотримані закони світлотіні, композиція зібрана грамотно, гармонійно.

Виставку «Меморіалу Архипа Куїнджі» можна відвідати протягом місяця, до 4 липня, – наступна така можливість випаде лише через п'ять років

На перший погляд, дерева і чагарники серед снігу здаються простими, але завдяки промальовуванню деталей мимоволі затримують погляд. Це не епічний захід, не море, що штормить, картина невелика за форматом, але запам'ятовується відразу.

Лауреатом першої премії став Жайїк Кушикбаєв з міста Нур-Султан (Казахстан) за пейзаж «Біля підніжжя Алатау». Лауреатом другої премії – Віктор Макушин з Миколаєва, автор пейзажу «Кипариси». Третя премія – у бразильської художниці Ангели Гомеш за твір «Тікумбі в Конвенто да Пенья». Серед дипломантів – художники як України, так і Латвії, Грузії, Канади, Греції, Казахстану, Вірменії, Узбекистану, Білорусі.


«Кипарис». Віктор Макушин з Миколаєва – володар другої премії, живописець і скульптор.

Між живописом і каліграфією

Одним з володарів золотого сертифікату «Меморіалу Куїнджі» стала художниця з Китаю Чі Шаотін. Вона живе і працює в Києві – викладає китайський традиційний живопис та каліграфію, прекрасно говорить українською та російською мовами.

«Я живу в Україні вже давно, в Києві закінчила гімназію і виш. Отримавши запрошення взяти участь у виставці, з радістю погодилася, – розповіла Чі Шаотін. – Я представила пейзаж в китайському національному стилі – гохуа. Буде дуже цікаво побачити експозицію цілком».

За словами художниці, образотворче мистецтво сучасного Китаю істотно відрізняється від Європейського: «Звичайно, як і в будь-якій країні, воно різне. Але поряд з нашим національним стилем останнім часом розвивається олійний живопис – у нього безліч шанувальників. Присутній і синтез цих технік. Домінує не реалізм, а модернізм».

Золотими сертифікатами конкурсу також відзначені маріупольські художники Віктор Пєтухов та Оксана Гнатишин, директор художньої школи імені Архипа Куїнджі.


Біографія, гідна роману. Про життя великого Куїнджі – в сценах академічного драмтеатру.

Світлини Аліни Комарової

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)