Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Великдень на карантині

Еліна Прокопчук
28кві'21 18:20

Як пройдуть святкові дні в Маріуполі?

Світле свято прийнято зустрічати вдома – в оточенні найрідніших і близьких. Тим більше коли в країні карантин, а пандемія коронавірусу не збирається відступати. Щоб не допустити масових скупчень людей, в місті вирішили відмовитися від святкових гулянь. Але нудьгувати маріупольцям теж не дадуть: для нас приготували майстер-класи онлайн, а також квести та виставки з обмеженою кількістю учасників.

Традиційний фестиваль
Директор департаменту культурно-громадського розвитку Діана Трима розповідає: «Ми не хочемо наражати маріупольців на небезпеку, тому не будемо збирати людей. Замість цього підготували цікаві уроки, які кожен зможе подивитися вдома».

Так, для жителів міста проходить фестиваль «Маріупольська писанка 2021». До 22 квітня діти та дорослі могли принести свої роботи на конкурс. Начальник культурно-освітнього відділу департаменту культурно-громадського розвитку Євгенія Бузук розповідає: «Фестиваль проводиться в нашому місті з 2016 року. З кінця березня ми збирали роботи мешканців у трьох номінаціях: «Класична писанка», «Сучасна писанка» та «Великодня композиція». Учасники змагаються в п'яти вікових категоріях, вироби приносили діти від п'яти років». Всього на конкурс подали більше ста робіт, 3 травня пройде нагородження переможців – за підсумками фестивалю кращим вручать подарунки.

Створи свою писанку

У першій категорії могли брати участь традиційні крапанки, писанки та дряпанки, у другій – металеві, пластикові, тканинні «яйця», у третій – композиції з квітами, тваринами, пасками. Всі роботи можна побачити на виставці в Центральній міській публічній бібліотеці імені Володимира Короленка. Експозиція відкрилася 25 квітня і триватиме до 15 травня.


Приходьте подивитися. У головній міській бібліотеці відкрилася виставка маріупольських майстрів.

Щоб навчити тих, хто вирішив взяти участь у фестивалі, в бібліотеках міста проводили спеціальні майстер-класи. Зараз вони тривають, але вже – в онлайн-форматі. 

«З 26 по 30 квітня ми запустили серію уроків для жителів. Відео можна шукати на сторінці департаменту культурно-громадського розвитку в Facebook», – говорить Євгенія Бузук.

Писанки, які виготовлять маріупольці в процесі майстер-класів, можна подарувати місту. У департаменті культурно-громадського розвитку розповідають: «До свята ми встановимо арки, оформлені квітами та стрічками. Кожен може прийти та повісити туди свою писанку, тим самим прикрасивши локацію».

Квест для найменших

Також 3 травня для маленьких маріупольців пройде святковий квест. Захід організовує підприємство m.ЕНUВ. Його директор Марія Сльота каже: «Квест проходитиме на двох локаціях – у Театральному сквері та парку «Веселка». Брати участь зможуть діти від п'яти до 12 років, попередньо потрібно записатися. Малюкам дозволяємо виконувати завдання разом з батьками».

Великодні вихідні – найкращий час для того, щоб побути з рідними, спекти смачні паски та разом зайнятися творчістю

Стартовою точкою квесту в центрі стане культурно-туристичний центр «Вежа». Там учасники отримають перше завдання і будуть рухатися по маршруту. У кожній точці сховають великодні яйця з загадками та умовами квесту. Ті, хто правильно виконає всі завдання і дійде до фіналу, отримають призи.

Оберіг, а не сувенір

Керівник клубу «Макош» Світлана Мєшкова-Давиденко також проводить майстер-класи для городян. 

Вона розповідає: «Писанка – це не просто предмет декору, а потужний оберіг. Він захищає господаря, приносить добро та удачу».

Щоб попросити своїй родині щастя, здоров'я і благополуччя, потрібно знати, які символи малювати. Так, за словами Світлани, орнамент з квітами і деревами притягує поповнення в роду, а оленячі роги уособлюють чоловічу силу. 

«Один з найпопулярніших малюнків – це ружа, знак сонця. Його розписують, щоб залучити здоров'я і багатство», – каже Світлана.

Як прикрасити писанку вдома? Насамперед потрібно просвердлити в яйці два невеликих отвори, потім – за допомогою шприца видути з нього всю рідину, промити всередині та зовні. 

«Перед тим як розписувати, протріть яйце оцтом, він знімає жирову плівку, – ділиться Світлана. – Якщо орнамент складний, спочатку нанесіть його олівцем на заготовку. Потім потрібно розігріти віск, набрати його в писачок і провести їм по намальованих лініях». 

Потім занурюйте яйце в різні фарби – від найсвітлішої до самої темної. Якщо ви хочете зробити писанку різнобарвною, обов'язково потрібно запам'ятати цю черговість. Наприклад, яйце повинно вийти біло-жовто-коричневим. Для початку промальовуйте воском білі місця і занурюйте писанку в жовтий. Промальовані воском місця фарбуватися не будуть. Потім промальовуйте воском ті візерунки, які повинні залишитися жовтими, і занурюйте її в коричневий, він стане фоном вашої писанки. Але ні в якому разі не починайте з темного кольору – освітлити його вже не вийде.

В кінці потрібно прогріти яйце за допомогою свічки та змочити маслом. Виконавши цю роботу, ви отримаєте готову писанку – кращу прикрасу великоднього столу і сильний оберіг, який може передаватися з покоління в покоління.


Запорука успіху – гарний настрій. Світлана розповідає: щоб писанка оберігала сім'ю, працювати над нею потрібно з добрими думками.

Світлини Аліни Комарової

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)