Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Від ремонту мереж до спортивних майданчиків

Еліна Прокопчук
12лис'21 12:00

Завдяки міським проєктам маріупольці можуть реалізувати свої ініціативи

Вже не перший рік у Маріуполі проходять різноманітні конкурси та реалізуються проєкти, які допомагають мешканцям втілити свої ідеї та звернути увагу влади на ті чи інші проблеми. Це і конкурс «Наше місто – наш дім», і програми «Батьківський фонд» та малих грантів сприяння розвитку культури, спорту, молодіжної політики та туризму. Великою популярністю користуються міський конкурс мініпроєктів та масштабніший «Бюджет громадської участі».

До кінця листопада у мешканців є можливість подати пропозиції та покращити житлові умови у своїх будинках. Ще за два тижні будуть оприлюднені результати голосування за великі та малі проєкти, подані маріупольцями. Як здійснити свою мрію та отримати підтримку від міста, розбирався «Приазовський робочий».

Головне – бажання та ініціатива

Щорічно у Маріуполі проводиться конкурс мініпроєктів. Він стосується житлово-комунальної сфери та охоплює велику кількість напрямків.

«Найпопулярніші з них – поточний ремонт інженерних мереж опалення, гарячого та холодного водопостачання, водовідведення. Також це поточний ремонт покрівель, міжпанельних швів, ремонт електромереж, заміна віконних і дверних блоків, поточний ремонт під'їздів у багатоквартирних будинках, покращення стану вулиць приватного сектору, благоустрій дитячих майданчиків, освітлення, асфальтування доріг, тротуарів тощо», – перераховує начальник управління з питань житлового фонду департаменту з питань розвитку житлового фонду та ремонту комунальної власності Ігор Сафронов.

Зараз конкурс у розпалі – заявки приймають до 30 листопада. Подавати їх можуть ОСББ, ЖБК, комітети самоорганізації населення, ініціативні групи приватного сектору, шкіл та дитячих садків, громадські організації.

«Якщо будинок користується послугами управляючої компанії, жителі також можуть зібрати ініціативну групу й під патронатом компанії подати заявку, – додає Ігор Сафронов. – Перешкод ні для кого нема. Головне – бажання та ініціатива».

Заявки можна подавати до районної адміністрації за місцем проживання. З собою потрібно мати пакет документів, головні з яких – дефектний акт, який показує, що проблема справді існує, та кошторисна документація. Реалізацію проєктів-переможців заплановано на 2022 рік.

Ділити відповідальність за розвиток міста

Конкурс передбачає умови співфінансування. Місто може надати учасникам суму до 130 тис. грн, а мешканці додають до неї 10%.

«Тобто, якщо загальна вартість проєкту, наприклад, 143 тисячі гривень, 130 тисяч із них сплатить місто, а 14 300 – учасник, – пояснює Ігор Сафронов. – Ми бачимо більшу активність мешканців, бо умови дуже вигідні. За мінімального внеску можна отримати велику суму грошей на вирішення нагальних проблем».

Деякі ОСББ пропонують особистий внесок більше, наприклад не 10, а 15%. Таким учасникам віддається перевага – це показує, що будинок управляється ефективно, а мешканці зацікавлені у перемозі.

Загалом з початку існування конкурсу вже було реалізовано 1500 мініпроєктів. На це із міського бюджету було виділено 158 млн грн.

«Конкурс мініпроєктів – це яскравий приклад синергії міської влади та громади, дієвий інструмент для ініціативних, соціально відповідальних маріупольців, які разом із міською владою хочуть брати участь у покращенні стану своїх будинків, створювати зони відпочинку, спортивні та дитячі майданчики, покращувати стан шкіл та садків, робити свій внесок і ділити відповідальність за розвиток нашого міста», – каже Ігор Сафронов.

Активність мешканців плюс підтримка міста

Приклад новим учасникам подають переможці минулих років. Так, голова ОСББ «Едем-5» Ірина Іванченко подавала свої ініціативи вже неодноразово. Три мініпроєкти виявилися виграшними.

«До нашого ОСББ входить чотири будинки. Завдяки участі ми замінили вікна у під'їздах, встановили поштові скриньки, замінили мережі гарячого та холодного водопостачання, каналізації та опалення», – згадує Ірина.

Цього року голова також готується подавати заявку – планує відремонтувати вхідні групи у всіх чотирьох будинках (вул. Грушевського, 7, 9, 19 та 21).

«Фінансування мешканців не вистачає, адже зараз плата за обслуговування ліфтів, зарплати, ціни на матеріали зростають, а тарифи ми піднімаємо насилу. Якби не допомога міста, ми не змогли б реалізовувати такі проєкти, – ділиться Ірина Іванченко. – Велике спасибі нашому міському голові. Я спілкуюся з головами об'єднань співвласників із різних міст Центральної та Західної України, і ніде немає такої підтримки ОСББ, як у Маріуполі».

Великі та малі проєкти

Інший масштабний проєкт, який уже знайомий маріупольцям, – «Бюджет участі». Він реалізується з 2018 року та допомагає мешканцям втілювати свої мрії. Від учасників у цьому випадку потрібна лише ідея. Фінансування на неї надасть місто.

З детальними правилами всіх проєктів для мешканців можна ознайомитись на сайті міської ради у розділі «Громадянська активність»
Проєкти охоплюють безліч категорій: «Охорона навколишнього середовища», «Створення спортивно-розважальних майданчиків», «Упорядкування, обладнання закладів охорони здоров'я», «Упорядкування прибудинкової території», «Упорядкування, обладнання закладів соцзахисту», «Поліпшення дорожньо-транспортної інфраструктури», «Створення зон відпочинку», «Благоустрій, обладнання закладів освіти», «Поліпшення пляжної інфраструктури», «Благоустрій, обладнання закладів культури», «Вуличне освітлення» та інше.

Подати заявку може будь-який мешканець міста чи ініціативна група. Учасник має зібрати необхідну кількість голосів, а після перемоги – разом зі спеціалістами підрозділів міської ради доопрацювати ідею.

«Усі проєкти поділяються на великі та малі. Малі – це ідеї внутрішньоквартального та районного значення, вони можуть отримати фінансування до 300 тисяч гривень, – розповідає начальник відділу соціально-економічного розвитку та моніторингу реалізації стратегії департаменту з питань економіки міської ради Євген Калиновський. – Великі – це проєкти загальноміського значення, до яких потенційно матимуть доступ усі мешканці міста, їхній бюджет – від 300 до 600 тисяч гривень».

Автори малих проєктів мають зібрати бодай 25 підписів, а великих – 50.

Скоро знатимемо переможців

Цього року прийом заявок та голосування вже завершилися, незабаром стануть відомі імена переможців. Проєкти, які набрали найбільшу кількість голосів, будуть реалізовані наступного року.

«Більшу частину подають батьки учнів шкіл та вихованців дитячих садків. Вони завжди збирають багато голосів та частіше перемагають. Тому ми вирішили: щоб у решти жителів теж був шанс, 50% переможців будуть визначені серед представників освіти, а 50% – серед учасників інших категорій», – розповідає Євген Калиновський.

Рік у рік активність мешканців зростає. Якщо 2018-го на конкурс подали всього 61 проєкт, то цього року вже 161. Торік серед 137 учасників визначили 33 переможців. Скільки їх буде цього року, поки що невідомо, всього на «Бюджет участі» виділяється 10 млн грн. Зростає й кількість людей, котрі віддають свої голоси. 2018-го їх було всього 1800, а 2021-го – 18 700.

Євген Калиновський каже: «Коли був перший відбір, багато хто ще не вірив, що можна подати свою ідею і вона втілиться в життя. Тепер люди бачать результат. У Міськсаду з'явилася Алея героїв, у Приморському парку – напис I love Mariupol, в одному з дитячих садків – соляна кімната, ОСББ реалізували проєкт із роздільного збору сміття. А цього року будується майданчик для вигулу собак у Лепорському парку».

Відкриємо інтригу

До визначення переможців є ще час, але на порталі конкурсу вже видно, які проєкти лідирували у голосуванні. Найбільше заявок – 99 – мешканці подавали до категорії «Благоустрій, обладнання закладів освіти». Також популярністю користувався напрямок «Створення спортивно-розважальних майданчиків» – мешканці запропонували 28 ідей.

У цій категорії найбільше підписів зібрав проєкт під назвою «О, спорт! Ти мир!». В описі зазначено: «Сквер “Річковий” є місцем проведення дозвілля для мешканців селищ Річкового та Садки-3. На вільній території скверу потрібно обладнати майданчик для бадмінтону та воркауту».

А у категорії «Благоустрій, обладнання закладів освіти» всіх учасників випереджає проєкт центру Head. Hands. Skills у ЗОШ №52. Він зібрав уже 558 підписів!

Авторка проєкту Марія Кулішова пише: «Проєкт передбачає закупівлю спеціального обладнання для вже відремонтованих батьками майстерень. Це мотивуватиме дітей, у тому числі учнів з інвалідністю, розвивати свій творчий потенціал».

Наступного року буде оголошено новий прийом заявок на «Бюджет участі» – не пропустіть шансу втілити в життя свою ідею.




Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)