Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Час трансформацій

Людмила Єрмішина
22гру'21 11:17

Проєкт Стратегії розвитку Маріуполя до 2030 року пройшов фінальне громадське обговорення.

Керівники груп, які працювали над довгостроковою програмою, презентували підсумковий варіант цілей на найближчі 10 років, в обговоренні взяли участь присутні на презентації депутати міськради та всі охочі – велася пряма трансляція.

Нагадаємо, Стратегію розвитку Маріуполя розробляли близько півтора року, а затвердити її планується вже сьогодні, 22 грудня. Документ розроблявся із залученням авторитетних експертів, у тому числі закордонних, з ініціативи Маріупольської міської ради та за підтримки USAID Democratic Governance East (DG-East) та USAID Economic Resilience Activity (ERA).

Зробили інші – Маріуполь теж зможе

Море – вектор, навколо якого багато в чому вибудовується стратегія розвитку Маріуполя: це не просто географічна особливість, а великий потенціал для розвитку

Детальний план розвитку міста до 2030 року створювали десять робочих груп, кожна з яких відповідала за свій напрямок: «Трансформація економіки», «Освіта та наука», «Охорона здоров'я», «Культура та спорт», «Чисте довкілля», «Дизайн міста», «Креативність молоді» тощо. Понад 50% учасників цих робочих груп не були представниками муніципалітету – це були профільні експерти та представники громади.

Якщо минула програма була націлена на те, щоб налагодити функціонування міста як комфортного середовища проживання, то нинішня має трансформувати Маріуполь.

«Зроблено колосальну роботу: півтора року найкращі професіонали країни вивчали досвід інших міст України та світу, щоб підказати напрями для подальшого розвитку Маріуполя. У результаті вийшов прикладний та амбітний план, – наголосив міський голова Вадим Бойченко. – У попередні роки для міської влади ключовим завданням було закласти фундамент для розвитку – шляхом покращення якості комунальних послуг та муніципальних сервісів, адже саме вони безпосередньо впливають на базові показники щодо комфорту проживання».

Вадим Бойченко переконаний, що Маріуполь зможе набути нового сенсу, стати на новий шлях розвитку, як це зробили інші міста, наприклад багато в чому схожий на нього Піттсбург. Мер закликав депутатів проголосувати на підтримку рішення про ухвалення програми на сесії 22 грудня та додав, що документ продовжить наповнюватися новими деталями весь 2022 рік. А звітувати про виконання плану розвитку міська влада буде щороку, у прив'язці до конкретних показників, відбитих у стратегії.

«Я бачив досягнення Маріуполя, які вражають, його потенціал, який може зробити його потужним, динамічним містом. Ця стратегія з прагматичними цілями може привести ваше місто до успіху, зробити прикладом для інших», – упевнений керівник проєктів у східному регіоні USAID Натаніель Біллс.

Сильний бік розробленої стратегії, вважає регіональний директор USAID Олександр Рябов, залучення провідних профільних експертів, які ділилися досвідом і могли оцінювати ту чи іншу ситуацію свіжим поглядом, а також глибинні соціологічні дослідження, які вказали на вузькі місця.

Світлина m.EHUB: Місто біля моря, молоді, нових технологій. Маріуполь продовжуватиме різнобічно розвивати соціально-економічну сферу.

До розвитку всіх сфер міста

Заступник міського голови Сергій Орлов розпочав свою презентацію з необхідності диверсифікації економіки.

«Маріуполь більше не мономісто, – зазначив Сергій Орлов, – понад 35% надходжень до бюджету припадають на підприємства Групи Метінвест, значний обсяг надходжень припадає на військову та правоохоронну сфери. IT-сектор, медицина, водна біоекономіка, туризм, харчова промисловість – ці напрямки вже присутні у Маріуполі, але їхній вплив та значущість поки що невеликі. Тому плануються проєкти, які сприятимуть їхньому розвитку».

Очікується, що з появою об'їзної дороги для вантажного транспорту за програмою «Велике будівництво» морський порт також зможе збільшити обсяги та, відповідно, внесок в економіку Маріуполя.

Крім того, у пунктах стратегії закладено посил трансформації міста завдяки вишам, студентству, сфері інформаційних технологій, як свого часу це вдалося зробити колишнім індустріальним Дортмунду та Піттсбургу.

Будинок, у якому ми мешкаємо

Житлово-комунальне господарство – один із ключових та найвитратніших напрямків. З 2016 року комунальники боролися з аварійністю, втратами води, оновлювали автопарк, технічно переоснащувалися за величезної підтримки з міського бюджету. Ці дотації, прокоментував перший заступник міського голови Михайло Когут, заклали фундамент якості послуг. Але якщо послугу з вивезення сміття вдалося вивести на новий рівень у більш-менш стислий термін, проблема водопостачання вимагала глобального рішення. Соцопитування вказують, що саме ця проблема хвилює абсолютну більшість маріупольців. Проєкт будівництва заводу з очищення води в місті планується реалізувати за підтримки уряду Франції до 2025 року. Цьому передувала дуже тривала та складна робота. Поки будуватиметься завод, «Маріупольводоканал» продовжить змінювати водопровідні мережі, а також зайде в реконструкцію систем водовідведення.

«Місто без околиць» – об'ємний та непростий розділ стратегії, який також хвилює городян – це було помітно за кількістю питань від депутатів, коли обговорювали цей блок. Як зазначив Вадим Бойченко, для того щоб будувати більше якісних асфальтових доріг, комунальне підприємство «Маріупольавтодор» теж має наростити потужність. Для цього місто купує асфальтовий завод, який забезпечить шляховиків необхідною сировиною, бо ремонти силами зовнішніх підрядників коштують міському бюджету надто дорого.

Щодо благоустрою віддалених житлових районів, то там також планується створювати алеї, сквери, спортивні та дитячі майданчики. Двигуном у цьому процесі виступатимуть ОСББ. Програма підтримки цих об'єднань, що діє у Маріуполі, не має аналогів в Україні та вже помітно перетворила багато будинків та дворів.

Сучасною та енергоефективною стане система зовнішнього освітлення – тендер на закупівлю всього необхідного вже йде. Маріуполь зможе заощаджувати до 70% електроенергії з новими світильниками.

Морський акцент

Про реконструкцію міських пляжів «Приазовський робочий» докладно розповідав неодноразово. Цей напрямок, згідно з проєктом стратегії, буде продовжено.

А вже наступного року Маріуполь отримає перший оновлений пляж із двома спусками – лівобережний, повідомив заступник міського голови Сергій Захаров. До цього часу планується завершити реконструкцію сходового спуску з бульвару Меотиди, а родзинкою пляжу стануть понтонні мости, якими буде зручно заходити у воду. Наступного року місто розпочинає роботи на пляжі селища Піщаного, які триватимуть до 2025 року.

Парк розваг, аквапарк, плавальний басейн у кожному районі міста – все це також закладено у проєкті стратегії та вже не раз обговорювалося за участю громадськості.

«А чи з'являться у Маріуполі висотки великої поверховості?» - постало питання від городян.

Виявилося, що з інвестором ведуться перемовини щодо будівництва двох 24-поверхових будівель під торговий та бізнес-центр. За словами Сергія Захарова, вони можуть бути побудовані неподалік площі Свободи, поруч із першим недержавним університетом «Метінвест Політехніка».

Бути здоровим – значить бути успішним

Поліклініки й лікарні, що змінилися, в кожному районі Маріуполя жителі вже оцінили. Кардіосудинний центр, регіональна дитяча консультативно-діагностична поліклініка та сучасні відділення МТМО здоров'я дитини та жінки – виконано чимало, але залишається низка питань, які не дають зробити медичні послуги якіснішими та доступнішими.

Заступниця міського голови Олена Парамонова, яка опікується напрямком «Охорона здоров'я», серед слабких сторін відзначила недостатнє забезпечення кадрами та відсутність профілактики хвороб.

Тож крім змін у структурі лікувальних закладів та створення принципово нового медичного кластера третього рівня у Маріуполі приділятимуть більше уваги ранній діагностиці. Для цього потрібно буде не тільки створити умови – муніципальний лабораторно-діагностичний центр, а й провести велику роботу з жителями: зараз у більшості випадків маріупольці звертаються до лікарів лише тоді, коли виникли проблеми зі здоров'ям.

Важлива частина здорового життя – регулярні заняття спортом. Маріуполь, як і багато міст Європи, прагне того, щоб якнайбільше мешканців займалися спортом. За словами заступника міського голови Олександра Кочуріна, опитування показало, що кожен п'ятий маріуполець займається спортом на вулиці. Цьому сприяє виникнення спортивної інфраструктури для масового спорту. Але й професійні види спорту знайшли свій відбиток у стратегії: футбол, хокей, бокс, греко-римська боротьба та інші види єдиноборств, спортивна гімнастика, водні види спорту.

Студентський, молодіжний, перспективний

Ексміністр освіти України Лілія Гриневич, яка брала участь у розробці стратегії, констатувала: ще шість років тому у Маріуполі були принципово різні потреби та спосіб мислення. Профільний заступник міського голови Олександр Кочурін зазначав, що стратегія враховує збільшені вимоги до якості освітніх послуг і дитячі садки та школи продовжать змінюватися не лише зовні, а й внутрішньо. Також Маріуполь розвиватиме неформальну освіту – на неї, як показали опитування молоді, є попит. А те, що у нас тепер аж шість вишів, дає великі можливості для вибору професії, чого не було раніше.

Жителі бажають бачити Маріуполь містом культурних подій, і цей попит також планується задовольняти – у тому числі шляхом нестандартних заходів різної спрямованості.

Максимально зрозумілі, зручні та доступні для всіх городян публічні послуги, ще більше соціальних сервісів – такі цілі стратегії оцінить не лише молодь, для якої діджитал-технології – невіддільна частина життя. Сіті-бот, цілодобовий контакт-центр, «Медкарта маріупольця» – ці програми для більшості городян спростили багато життєвих завдань.

Переосмислюючи ідентичність

73% опитаних маріупольців відповіли, що розвиток рідного міста має для них велике значення. Такий факт навела секретар міської ради Ксенія Сухова. Це говорить про те, що мешканці пов'язують свою долю з Маріуполем. Також 28% городян наголосили, що мають можливість впливати на життя міста.

За словами Ксенії Сухової, запрошені експерти зі Львова представили свій сторонній погляд. І згідно з їхнім баченням у Маріуполі є великий потенціал для розвитку нішевих проєктів, але ідентичність самого міста потребує переосмислення. А мультикультурність Маріуполя, на думку львів'ян, частково ріднить наше місто з Одесою. Для розвитку потрібні нові інфраструктурні рішення, нові технології. Курс на це вже взято і буде продовжено.

Місто, в якому можна здобути якісну освіту та послуги у сфері охорони здоров'я, реалізувати себе у професії, комфортно жити, цікаво проводити дозвілля та займатися спортом. Місто сучасне, комфортне, молодіжне, ділове, цифрове, промислове – таким бачиться Маріуполь у Стратегії-2030.

Світлина пресслужби міськради: Курс на сталий розвиток. Мер Маріуполя Вадим Бойченко та його команда готові щороку звітувати перед громадою щодо виконання стратегії.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)