Колись хтось їх спорудив і облаштував зі смаком, піклуючись про кожну деталь. Крім відомого «цегляного» орнаменту, художню цінність несуть і парадні двері.
Різьблені фрагменти з дерева, різні дрібниці та елементи створювали особливу красу і доповнювали загальну картину будівлі. Переважно такі двері встановлювалися біля входу в оселі забезпечених маріупольців. Особлива атмосфера також досягалася і за рахунок кованих навісів - переплетений метал формував повітряні «мережива» і додавав естетики.
Прогулянки по старому місту передають відбиток того часу і залишають враження у перехожих. Дослідження перших вулиць Маріуполя і розгадки минулого завжди були цікаві городянам. Сьогодні їх новим об'єктом для досліджень стали антикварні двері. У соцмережах користувачі діляться фотографіями знайдених унікальних об'єктів, діляться інформацією про той чи інший будинок, збираючи таким чином цілу колекцію. В рамках проєкту DoorsLifeMatter («Життя дверей має значення») якісь з дверей планують відреставрувати.
PR.UA приєднався до ініціативи маріупольців і пройшовся вулицями Земською, Кафайською, Митрополитською і Фонтанною. Фотожурналісту вдалося сфотографувати улюблені маріупольцями двері по вулиці Земській, 78. Її нерідко можна побачити на знімках професіоналів.
«Ці двері, на які я вперше звернула увагу, які вразили мене своєю красою. Тоді будинок був ще жилим», - пише в групі маріупольчанка Олена Сугак.
Художністю композиції і красою роботи по дереву відрізняються двері по вул. Фонтанній, 46. Від інших вона відрізняється тим, що її «мережива» ганку виконані з дерева, а не кованого металу.
В ході маленької експедиції PR.UA також вдалося виявити ганок з рідною абревіатурою «ПР».
Можливо, таким чином на ганку будинку по Кафайській, 21 власник зобразив свої ініціали. Крізь маленькі віконця над дверима колись безсумнівно можна було побачити світло.
Старовинним дверям Маріуполя була властива і яскравість фарб. Так, по вул. Митрополитській, 36 можна помітити дерев'яні двері червоного кольору з відмінними від інших дверей дерев'яними вставками.
Двері по Фонтанній, 44 до всього іншого мають прорізи для поштових скриньок, а на верхній царзі видно колишній «рудий» відтінок двері до фарбування в бордовий.
Примітно, що великі ворота цього двоповерхового будинку зліва мають підкову «на щастя».
Існувала серед маріупольців XIX століття традиція фіксувати на фасаді будинку час його побудови. Побачити дати позаминулого століття сучасники можуть на багатьох будівлях. Нерідко роки завершення будівництва можна спостерігати на центральній частині козирків. Оригінальні двері по Митрополитській, 38 також повідомляють перехожим, що в цьому цегляному будинку господарі влаштувалися у 1899-м.
Сьогодні в багатьох містах світу існує практика реставрації та збереження унікальних дверей і воріт. Вони привертають увагу туристів, їх фотографують для листівок і їм присвячують виставки, екскурсії. У Маріуполя також є шанс вдихнути друге життя і зберегти цих непомітних свідків історії, що мають до всього іншого і культурну цінність.
Раніше повідомлялося, що волонтерам Грецького легіону ХІХ століття, що заснували селище в Маріуполі, присвятять виставку.
Фото Аліни Комарової
14 липня 2022
25 березня 2022
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)