У Маріуполі любителям старовини вдалося спільними зусиллями зібрати кошти для збереження унікальної історичної спадщини.
Мінімальні 20 тисяч гривень на реставрацію вінтажних дверей були зібрані учасниками проєкту «Життя дверей має значення». Про це PR.UA повідомив ініціатор ідеї відновлення історичних дверей в Маріуполі Ярослав Федоровський.
Він каже, що городян вже вітають учасники подібного проєкту з Івано-Франківська, любителі старовини і архітектори Одеси та Білої Церкви. За його словами, за кілька місяців довелося пройти чимало - було розпочато виробництво сувенірної продукції, пройшло свято вінтажних дверей і благодійний ярмарок, також відбувся аукціон.
«На момент проведення свята дверей на рахунку організації була половина потрібної суми. Після благодійної ярмарки, закінчення акції 1 грн з філіжанки кави в кондитерському домі «Ля Рошель» і пожертвувань його керівників сума збільшилася до 14 300 грн. Потім побажав взяти участь в проєкті менеджер однієї з IT-компаній міста, закрити збір допомогла «Вежа» - там була продана сувенірна продукція із зображеннями дверей, також креативний простір додав кошти і від себе. Фінальні пожертви внесли Тетяна Живолуга і керівник одного з ОСББ в Центральному районі. Тобто відновити об'єкти старовини побажали представники влади, бізнесу і звичайні небайдужі маріупольці», - розповів про великий етап збору коштів, довжиною в чотири місяці, Ярослав Федоровський.
За його словами, двері будинку 1911 року по Фонтанній 44 незабаром будуть зняті з петель і оглянуті більш детально фахівцями. Об’єкт старовини довірять маріупольцю-реставратору Валерію Капінусу.
Однак спочатку учасники проєкту виготовлять тимчасові двері для будинку, а потім демонтують антикварні і відвезуть в майстерню. Тільки після очищення від старого лакофарбового покриття стане ясно, в якому стані насправді дерево вінтажних дверей і, можливо, сума на реставрацію буде відкоригована. Також закуплять необхідні для робіт матеріали.
«На початку наступного тижня з реставратором обговоримо технічні моменти, знову зробимо виміри і він виготовить тимчасові двері. Процес реставрації почнеться, як тільки антикварні двері знімуть з петель, і ми дізнаємося їх стан. Через можливі ризиків ми не можемо гарантувати, що 20 тис. грн - фінальна вартість робіт. Взагалі, йти до мети було складно: коли вірять тільки кілька людей, а решта вірять, але тихо. Підтримки спочатку не було, вона з'явилася тільки, коли стали з'являтися проміжні результати проєкту: перші пожертвування, прогулянки до історичних дверей, свято. Але, перш за все, хочу сказати всім «спасибі!» - людям, які нас і критикували, і тим, хто приєднався. Хотілося б, щоб люди більше брали на себе відповідальність і об'єднувалися навколо громадських проектів. Тільки завдяки цьому, наше місто і країна зможуть вийти на новий рівень», - зазначив Ярослав Федоровський.
Початок і процес реставрації будуть фіксувати на камеру для максимальної прозорості проєкту. Потім гарні та оновлені двері повернуть на їх історичне місце, і вони продовжать служити городянам.
Також маріупольці мають намір почати збір коштів на реставрацію других історичних дверей - ними можуть стати двері по вул. Грецькій 19 або Семенішина 27.В той же час на одному із старовинних будинків Маріуполя знищили унікальний декор.
Фото Алині Комарової